ପ୍ରାତଃରୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଯଦି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଯାଏ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଜିନିଷ ତେବେ ବୁଝି ଯାଆନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିଗଲା । 

ପ୍ରାତଃରୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଯଦି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଯାଏ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଜିନିଷ ତେବେ ବୁଝି ଯାଆନ୍ତୁ ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିଗଲା ।

କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ସକାଳର ଆରମ୍ଭ ଭଲ ହୋଇଥାଏ; ତେବେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଦିନ ଭଲ ଭାବେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥାଏ । ଏମିତିରେ ଏହି ସବୁ କଥା କେବଳ ଆମେ କିମ୍ବା ଆପଣ ହିଁ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଏହିପରି ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଇଛି ଏବଂ ମାନ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ, ଯଦି ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲିବା ମାତ୍ରେ ଯଦି କୌଣସି ଭଲ ଏବଂ ବିଶେଷ ଜିନିଷ ସାମ୍ନାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ, ତେବେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଦିନଟି ମଙ୍ଗଳମୟ ଭାବେ ଅତିବାହିତ ହେବ । ଏହା ସହିତ ସେହିଦିନଟି ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ପାଖାପାଖି ସମସ୍ତ ଖବର ଉତ୍ତମ ଏବଂ ଶୁଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

google

ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ, ଏମିତି କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଯାହାକୁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଦେଖିବା ଶୁଭ ବୋଲି ମାନ୍ୟତା କରାଯାଇଥାଏ ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ସର୍ବଦା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଆମକୁ ନିଜର ଶଯ୍ୟା ତ୍ୟାଗ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଯଦି ପୂଜା କରିବାର ଘଣ୍ଟିର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ କିମ୍ବା ଶଙ୍ଖର ଧ୍ଵନି ଶୁଣାଯାଇଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ବହୁତ ଉତ୍ତମ ସଙ୍କେତ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥାଏ । ଆମର ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଏହିପରି ଧ୍ଵନି ଶୁଣିବାର ଅର୍ଥ ଆଜିର ଦିନରେ ଆପଣଙ୍କ ସାରା କଷ୍ଟ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ନକରାତ୍ମକତା ଦୂର ହେବ । ଏହି କାରଣ ହେତୁ ସର୍ଵଦା ଆମ ବାୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କହିଥାନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରାତଃ ଶୀଘ୍ର ଉଠି ଓ ଯଥାଶୀଘ୍ର ପ୍ରାତଃ ସ୍ନାନ ସାରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହିପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଦିନଟି ଭଲରେ ଅତିବାହିତ ହେବା ସହିତ ପରିବାରରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସକାରାତ୍ମକତା ଆସିଥାଏ ।

google

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯଦି କେବେ ଆପଣ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ନିଜ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ କିମ୍ବା କିଛି ଆଗକୁ ଯିବା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଝାଡୁ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ଉଠାଉଥିବା କୌଣସି ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହିପରି ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ଯେ, ଏହା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି କଥାର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଏହିପରି ସଂଯୋଗ ଆସେ, ତେବେ ସେହି ସଫେଇ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖି ମୁହଁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କର ଏହିପରି ଆଚରଣ ଯୋଗୁଁ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆଘାତ ପାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟତଃ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ ।

google

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଶନିଦେବଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ସର୍ବଦା କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯେତେବେଳେବି ଏହି ଲୋକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଦେଖାଯିବେ, ସେମାନେଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ନ କିଛି ଦାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ତୁମେ ଏହା କର, ତେବେ ତୁମର ପୁରା ଦିନଟି ଭଲରେ ଅତିବାହିତ ହେବ ତା ସହିତ ଅନ୍ତରରୁ ପ୍ରଫୁଲ ଅନୁଭବ ହେବ ।

ଏହା ସହିତ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ଯେକୌଣସି ମଣିଷର ଜୀବନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ସକାଳେ ଏହା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *