କରୋନା କାଳରେ ଯଦି ଆପଣ ‘self-isolates’ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ୫ଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ! ଜୀବାଣୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ…

କରୋନା କାଳରେ ଯଦି ଆପଣ ‘self-isolates’ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ୫ଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ! ଜୀବାଣୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ…

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ସାରା ଦେଶ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛି । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟମୁଖରେ ପକାଇଛି । ଅନେକ ଥର ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜେ ଜାଣିପାରୁନହାନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ତାଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହା କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏହା କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକିଏ ସୁସ୍ଥ କରି ଚାଲିଯାଉଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଅସୁସ୍ଥ ନୁହଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ।

ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍ ଚିକିତ୍ସା ସହିତ ମାନସିକ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ସକାରାତ୍ମକ ରହିବା ଉଚିତ । ଆପଣଙ୍କର ମନୋବଳ ହତାଶ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ମନର ଭୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଅସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ମନରେ ଭଲ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ କରୋନା ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସକାରାତ୍ମକ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଟିପ୍ସ ଦେଉଛୁ ।

ସକରାତ୍ମକ ଖବର ପଢ଼ନ୍ତୁ

କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ଏପରି ଅନେକ ଖବର ଅଛି ଯାହାକୁ ଦେଖି, ଶୁଣି କିମ୍ବା ପଢ଼ି ଆମେ ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇଥାଉ । ଆମର ମନୋବଳ ଏହିପରି ଭାଙ୍ଗିଯାଏ । ଭୟ ମନରେ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ତେଣୁ ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍ ସମୟରେ କେବଳ ସକରାତ୍ମକ ଖବର ଦେଖନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ବଢ଼ାଇବ ଏବଂ ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯିବେ ।

ପରିବାର ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ

ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନ୍ ସମୟରେ ଏକାପଣ ବହୁତ କଠିନ ହୋଇଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଫୋନ୍, ଭିଡିଓ କଲ୍ ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ବନ୍ଧୁ, ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିପାରିବେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭାବପ୍ରବଣ ସମର୍ଥନ ଦେବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ମନକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ

କରୋନା କାରଣରୁ ଅନେକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି, ଲୋକମାନେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ନାହିଁ ଇତ୍ୟାଦି ନକାରାତ୍ମକ ଜିନିଷ ମନକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କେତେଜଣ ଏହି ‘ଭାଇରସ୍’ରୁ ଠିକ୍ ହେଉଛନ୍ତି, ଏହିପରି ଭଲ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ । ସର୍ବଦା ସକାରାତ୍ମକ ରୁହନ୍ତୁ । ଭାବନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହି ଭାଇରସକୁ ସହଜରେ ପରାସ୍ତ କରିଦେବେ ।

କ୍ରିଏଟିଭ୍ ଟାସ୍କ ସହିତ ମନକୁ ବୁଲାନ୍ତୁ

ଆଇସୋଲେସନରେ ୨୪ଘଣ୍ଟା କରୋନା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ରୋଷେଇ, ପେଣ୍ଟିଙ୍ଗ, ଚିତ୍ରାଙ୍କନ, ସଙ୍ଗୀତ ଇତ୍ୟାଦି ଭଳି ସୃଜନଶୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଖୁସି ରଖିବ ଏବଂ ଆପଣ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବେ ।

ଧାର୍ମିକ ହୁଅନ୍ତୁ

ଧର୍ମ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦ୍ଵାରା ସକରାତ୍ମକତା ଚିନ୍ତାଧାରା ଆପେ ଶରୀରକୁ ଆସିଥାଏ । ଧାର୍ମିକ ପୁସ୍ତକ ପଢ଼ିବା, ଭଜନ ଶୁଣିବା, ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ । ଆପଣ ଅଧିକ ସକାରାତ୍ମକ ହେବେ ଯାହା କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *