ଯଦି ‘ଗନ୍ଧ ବାରିବା ଓ ସ୍ୱାଦ ଚାଖିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ତେବେ ତେବେ ଏହି ୫ଟି ଉପାୟ ଆପଣନ୍ତୁ ! ଅଳ୍ପ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଭ ମିଳିବ…

ଯଦି ‘ଗନ୍ଧ ବାରିବା ଓ ସ୍ୱାଦ ଚାଖିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ତେବେ ତେବେ ଏହି ୫ଟି ଉପାୟ ଆପଣନ୍ତୁ ! ଅଳ୍ପ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଲାଭ ମିଳିବ…

ଭାରତରେ କରୋନା ବିନାଶର ନାମ ନେଉନାହିଁ । ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ମେଲ୍ ପାଉନାହାଁନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଋତୁକାଳୀନ ଫ୍ଲୁରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଟିର ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ଶୁଂଘିବାର କ୍ଷମତା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ । ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ କହୁଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ‘ଶୁଂଘିବାର କ୍ଷତି’ ଏବଂ ‘ପାଟିର ସ୍ୱାଦ ହରାଇବା’ ସମାଧାନ କରିପାରିବ ।

ଅଜୱାଇନ୍

ଏକ ରୁମାଲରେ ଅଜୱାଇନ୍ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ଏକ ବଣ୍ଡଲ୍ ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇ ଏହାକୁ ଶୁଙ୍ଘିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ହଜିଯାଇଥିବା ଶୁଙ୍ଘିବା ଶକ୍ତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବ ନାହିଁ ବରଂ ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।

ରସୁଣ

କିଛି ରସୁଣ ପାଖୁଡ଼ାକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ରଖି ଗରମ କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଚାହାଁନ୍ତି ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମଧ୍ୟ ମିଶାଯାଇପାରିବ । ବାସ୍ତବରେ ଏହି ରସୁଣରେ ଆଣ୍ଟି ଭାଇରାଲ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଅନେକ ଉପକାରୀ ଉପାଦାନ ଅଛି । ଏହାର ସେବନ ଆପଣଙ୍କର ଶୁଂଘିବା ଏବଂ ସ୍ୱାଦର ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

ଲାଲ୍ ଲଙ୍କା ପାଉଡର୍

ଏକ କପ୍ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଟିକେ ନାଲି ଲଙ୍କା ପାଉଡର୍ ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କର ହଜିଯାଇଥିବା ଗନ୍ଧ ଶକ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବ । ନାଲି ଲଙ୍କାରେ ଥିବା କ୍ୟାପସାଇସିନ୍ ନାକ ଖୋଲିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ପୁଦିନା

୧୦-୧୫ ପୁଦିନା ପତ୍ର ନେଇ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଏଥିରେ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ପିଅନ୍ତୁ । ପୁଦିନା ଏକ ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ପରି କାମ କରେ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ନାକ, ଗଳା ଏବଂ ଛାତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ପାଟିର ସ୍ୱାଦ ଫେରାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଜଡା ତେଲ

ଜଡ଼ା ତେଲକୁ ଅଳ୍ପ ଉଷ୍ମ କରନ୍ତୁ । ଏହାର କିଛି ବୁନ୍ଦା ନାକରେ ପକାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ବନ୍ଦ ନାକ ଖୋଲିଯିବ ଏବଂ ହଜିଯାଇଥିବା ଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଫେରି ଆସିବ । ଜଡ଼ା ତେଲରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନଫ୍ଲାମେଟରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ରହିଛି । ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶରେ ଏହାକୁ ଶୁଂଘିବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ସାଇନସାଇଟିସ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଆଲର୍ଜିରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

କରୋନା ଅବଧିରେ ଅନେକ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ଗନ୍ଧ ହରାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଉପାୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଏହାକୁ ଫେରିପାଇବେ । ସାଧାରଣତଃ ୧୫ ଦିନରୁ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ଫେରିଆସେ । କରୋନା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଯିବାର ଆହୁରି ଅନେକ କାରଣ ଅଛି । ଯେପରିକି ଥଣ୍ଡାକାଶ, ହରମୋନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଔଷଧ ସେବନ, ଦାନ୍ତ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ପିଇବା ଇତ୍ୟାଦି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *