ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣ କୌଣସି ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଅଟନ୍ତି କି ନାହିଁ…

ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣ କୌଣସି ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଅଟନ୍ତି କି ନାହିଁ…

ଶରୀର ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଗତ ଉପାଦାନ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଅନେକ ରହସ୍ୟ ଖୋଲିଥାଏ । ଏଥିରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ଏବଂ ସେଥିରେ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବାରେ ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗ ସହିତ କିପରି ଚିହ୍ନଟ କରିବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ।

ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ହାଲକା ହଳଦିଆ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ କଥା ଅଟେ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହିକି ଯେ ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ଅଟନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶରୀର ଅଲଗା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାମାନ ଦେଇଥାଏ ଯାହା ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗର ଆଧାର ଉପରେ ଜଣାଯାଇଥାଏ । ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ନଜର ଆସିଥାଏ, ତାହା ବହୁତ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ।

google

୧. ଗାଢ଼ ହଳଦିଆ – ଯଦି ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଗାଢ଼ ଅର୍ଥାତ ଗାଢ଼ ହଳଦିଆ ଦେଖାଯାଉଛି, ତେବେ ଏହା ଜଳର ଅଭାବକୁ ଦର୍ଶାଉଛି । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଜଳ ଏବଂ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ।

google

୨. ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ – ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ଲାଲ ହେବା, ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତ ଉପସ୍ଥିତିର ସୂଚକ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ଅବାଞ୍ଛିତ ଉପାଦାନର । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଏହିପରି କିଛି ହେଉଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ, କାରଣ ଏହା ରକ୍ତ କିଡନୀ କିମ୍ବା ମୂତ୍ରାଶୟ, ଗର୍ଭାଶୟ, ପ୍ରୋଟେଷ୍ଟ ଗ୍ରନ୍ଥିର କାରଣ କିମ୍ବା ପୁଣି ରକ୍ତମେହର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

google

୩. ଗାଢ଼ ଲାଲ କିମ୍ବା କଳା – ଏହି ପ୍ରକାରର ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକ କାରଣ ହେତୁ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଯକୃତ ବିଫଳତା, ଯକୃତରେ ଭୟଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ, ହେପାଟାଇଟିସ, ଟ୍ୟୁମର, ମେଲାନୋମା, ସିରୋସିସ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା କାରଣ ହେତୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

google

୩. ନାରଙ୍ଗୀ- ଏହି ପ୍ରକାରର ରଙ୍ଗ ପ୍ରାୟତଃ ମୂତ୍ରରେ ସେତେବେଳେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କୌଣସି ଔଷଧର ସେବନ କରିଥିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ପ୍ରାକୃତିକ ସାଇଟ୍ରିକକ୍ ଏସିଡ ଧାରଣ କରିଥିବା ପଦାର୍ଥ ସେବନ କରୁଥିବେ । ଏଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ କିଛି ତାହାର ମାତ୍ରାରେ ନାରଙ୍ଗୀ ନଜର ଆସିଥାଏ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *