କରୋନା ହେବାର କେତେ ଦିନ ପରେ ଟୀକା ନେବା ଉଚିତ୍ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

କରୋନା ହେବାର କେତେ ଦିନ ପରେ ଟୀକା ନେବା ଉଚିତ୍ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ପରି ଏକ ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁସାରେ ଭାରତରେ ଏ ଯାବତ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏହାର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ ତୃତୀୟ ଲହରର ଆଗମନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବାର ନିମନ୍ତେ ଟୀକାକରଣ ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ବୋଲି ନଜର ଆସୁଛି । ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ସମଗ୍ର ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର କରୋନା ଟୀକା ପାଇ ପାରନ୍ତୁ ।

କରୋନା ଟୀକା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଠାରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ନିମନ୍ତେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇ ନଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଟୀକା ନେବା ପରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ହୁଏ ତେବେ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଗୁରୁତର ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାମାନ୍ୟ ହେବ । ତେଣୁ କରୋନା ଟୀକା ନେବା ଏକ ଉତ୍ତମ ଚିନ୍ତାଧାରା ଅଟେ । ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଥିବା କରୋନା ଟୀକା ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତା ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସମୟ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ମାତ୍ରାର ଲୋକ ଏହାକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବାରେ ବାକି ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନମ୍ବର୍ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଟୀକା କେବେ ନେବା ଉଚିତ୍ ? ଏହା ହେଉଛି ଏହିପରି ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମନ ମଧ୍ୟରେ ଉଙ୍କି ମାରିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ ଜଣେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିଜ ରୋଗ ଠାରୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ କରୋନା ସକରାତ୍ମକ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମଣ ଠାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବାର ଦୁଇରୁ ଚାରି ସପ୍ତାହ ପରେ କରୋନା ଟିକା ନେବା ଉଚିତ୍ । ବାସ୍ତବରେ, ଥରେ ଆପଣ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲା ପରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏହି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକର ଜୀବନକାଳ ୯୦ ରୁ ୧୮୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ଅବଧି ଅଲଗା ଅଲଗା ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରେ କି ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ।

ଥରେ ଆପଣ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କରୋନା ଟୀକା ନିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ସେତେ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ଟୀକା ସେତେବେଳେ ଭଲ ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେବାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନେବା ଉଚିତ୍ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *