ମାରିବା ପୂର୍ବରୁ ରେଖାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀ ଲେଖିଥିଲେ-“ମୁଁ ରେଖାଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ମଧ୍ୟ ଛାଡି ନାହିଁ” !

ମାରିବା ପୂର୍ବରୁ ରେଖାଙ୍କ ସ୍ଵାମୀ ଲେଖିଥିଲେ-“ମୁଁ ରେଖାଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ମଧ୍ୟ ଛାଡି ନାହିଁ” !

ବଲିଉଡର ଏଭର ଗ୍ରୀନ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ରେଖା ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ରେଖାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଗୋଟିଏ ବିବାଦ ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିବାଦ ଆସି ଯାଉଥିଲା । ରେଖା ମାଡ୍ରାସର ଜଣେ ତାମିଲ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପୁଷ୍ପାଭର୍ଲି ଏବଂ ଜୋମିନୀ ଗଣେଶନଙ୍କ ଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ଏହିକି ଯେ ରେଖା ଜନ୍ମ ହେବାପରେ ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରକୃତରେ ରେଖାଙ୍କ ମାଁ ସେହି ସମୟରେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଜନ୍ମ ହେବାପରେ ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସଫା-ସଫା ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ରେଖାଙ୍କ ଜୀବନର ପ୍ରଥମ ଝଟକା ଥିଲା ।

ଜନ୍ମ ସହିତ ରେଖାଙ୍କ ଜୀବନରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସମସ୍ୟା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଝୁଣ୍ଟିବାର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯାହାକି କେବେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇନଥିଲା । ରେଖା ନିଜ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ୧୯୭୦ ଦଶକରେ ଯେତେବେଳେ ରେଖା ବଲିଉଡ ଜଗତର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ରେଖାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏହାପରେ, ରେଖା ନିଜର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ହେତୁ ଏକ ବହୁତ ବଡ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରିଥିଲେ ।

ଆମେ ପୂର୍ବ ଲେଖାରେ ରେଖାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅମିତାଭ ଏବଂ ବିନୋଦ ମେହେରାଙ୍କ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିଛୁ, କିନ୍ତୁ ଏହି କାହାଣୀ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଅଟେ । ୯୦ ଦଶକରେ ମୁକେଶ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲେ । ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଜଣେ ବହୁତ ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ରେଖାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ, ସେ ତାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ସେ ରେଖାଙ୍କୁ ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ରେଖା ମଧ୍ୟ ହଁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଶୀଘ୍ରରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇଗଲା ।

ରେଖା ଏବଂ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ବିବାହ ବେଶୀ ଦିନ ତିଷ୍ଠି ପାରି ନଥିଲା । ବିବାହର ମାତ୍ର ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରେଖା ଏବଂ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ରେଖା ଦିଲ୍ଲୀ ଯିବା-ଆସିବା କମ୍ କରି ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଏହି ସବୁକୁ ଆଦୌ ବରଦାସ୍ତ କରି ପାରୁନଥିଲେ । ସେ ଚାହୁଁଥିଲେ କି ରେଖା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତକୁ ଛାଡି ତାଙ୍କ ହହିତ ରହିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ରେଖା ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ । ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦୁନିଆ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ ।

ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବଢି ଯାଇଥିଲା କି ରେଖା ୬ ମାସ ପରେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ରେଖାଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଏତେ ଗଭୀର ଭାବରେ ଆଘାତ ପାଇଥିଲେ କି ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରି ଦେଇଥିଲେ । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ରେଖାଙ୍କ ଚୁନୀରେ ନିଜକୁ ଫାଶୀ ଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସେ ଫାଶୀ ଦେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ନିଜ ବ୍ୟବସାୟରେ ହେଉଥିବା କ୍ରମାଗତ କ୍ଷତି ଯାହାକି ୟାସେର୍ ଉସମାନଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଚର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟ ଜର୍ ଜାର୍ ଚାଲିଥିଲା କି ରେଖାଙ୍କ ବ୍ୟବହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଛାଡପତ୍ର ଆବେଦନକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଫାଶୀ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମାନ କଥା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି କି ବ୍ୟବସାୟରେ କ୍ଷତି ହେତୁ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ସେହି ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ଅବସାଦରେ ରହୁଥିଲେ । ଏହି କାରଣ ହେତୁ ରେଖା ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ।

ଏକ ‘ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ୍’ରେ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଲେଖିଥିଲେ- ତାଙ୍କ ଭାବନା ଥିଲା କି ତାଙ୍କ ଭାଇ, ବନ୍ଧୁ ‘ଆକାଶ ବଜାଜ୍’ ତାଙ୍କ ଉଭୟ ପିଲାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । ଆକାଶ ବଜାଜ୍ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିଲେ । ରେଖାଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଥିବା ୟାସେର୍ ଉସମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ‘ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ୍’ରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଥିଲା କି ମୋ ସମ୍ପତ୍ତିରୁ ରେଖାଙ୍କୁ କିଛି ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ନାହିଁ। ମୁଁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ମଧ୍ୟ ଛାଡୁ ନାହିଁ । ସେ ନିଜେ ରୋଜଗାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି ।

ଦିଲ୍ଲୀର ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ୍ କମିଶନର୍ ନୀରଜ୍ କୁମାର୍ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି କି ସେ ରେଖାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କର ଅତି ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ କି ମୁକେଶଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ରେଖା ପରିବାରରୁ କିଛି ନେଇ ନଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଭାଇ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ରେଖା ପରିବାରକୁ କୌଣସି ଦାବି କରିନାହାଁନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *