ଅନ୍ଧ ସାଜି ଦୀର୍ଘଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ହସଖୁସିରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ ! ବାସ୍ତବିକ ସତ୍ୟତା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରୁ ମଧ୍ୟ ଲୁହ ଝରି ଆସିବ…

ଅନ୍ଧ ସାଜି ଦୀର୍ଘଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ହସଖୁସିରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ ! ବାସ୍ତବିକ ସତ୍ୟତା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରୁ ମଧ୍ୟ ଲୁହ ଝରି ଆସିବ…

କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରେମ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦେଖି ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏକ ଭଲ ହୃଦୟ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସହିତ କରିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଚେହେରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ସହିତ ବଦଳିଯିବ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛ ମନ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ନିଜ ଆଚରଣ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱର୍ଗରେ ପରିଣତ କରେ । ତେଣୁ ଏହା କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରେମ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଚେହେରା ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଭଲ ମନ ଜରୁରୀ, ଏବଂ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀ ଭାବରେ ଭଲ ହୃଦୟ ଥିବା ମଣିଷ ମିଳିଯାଏ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସୁଖୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଆଖି ଓଦା ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଆପଣ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରେମର ପ୍ରକୃତ ସଂଜ୍ଞା ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରିବେ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସୁନ୍ଦର ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଆମେ ଯେଉଁ କାହାଣୀଟି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ସେ ଏକ କୃଷକର ଝିଅ ଏବଂ ଜଣେ ଧନୀ ଘରର ପୁଅର ପ୍ରେମ କାହାଣୀ, ଯେଉଁଥିରେ ପୁଅର ନାମ ଶିବମ୍, ଯିଏ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଏକ ଧନୀ ପରିବାରର ପୁଅ ଏବଂ ଥରେ ଶିବମଙ୍କ ନଜର ଏକ ଝିଅ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଯିଏ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସରଳ ସ୍ୱଭାବର ଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ଶିବମଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ନଜରରେ ପ୍ରେମ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଶିବମ୍ ସେହି ଝିଅ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେ ଜଣେ କୃଷକଙ୍କ ଝିଅ । ଦିନେ ଶିବମ୍ ଝିଅ ପାଖକୁ ଯାଇ ନିଜର ପ୍ରେମ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ କିନ୍ତୁ ଝିଅଟି ତାଙ୍କୁ ମନା କରିଦେଲା ।

ଯାହାପରେ ଶିବମ ହାର୍ ମାନିନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ନିଜେ ଝିଅର ଘରକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ହାତ ମାଗିଲେ । ସେହି ଝିଅର ପିତା ମଧ୍ୟ ଦେଖିଲେ ଯେ ପୁଅଟି ଏକ ଭଲ ପରିବାରର ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଏହି ସମ୍ପର୍କକୁ ଏକାଠି କରିବାକୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ବିବାହ ଧୁମଧାମରେ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ କରିଥିଲେ ।

ବିବାହ ପରେ ଶିବମ୍ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଅତି ଆନନ୍ଦରେ ବିତାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ କିଛି ବର୍ଷ ବିତିଗଲା ତା’ପରେ ଥରେ ଶିବମଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଚର୍ମ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେଲେ ଏବଂ ଶିବମ୍ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଚିକିତ୍ସା କଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ । ଧୀରେଧୀରେ ଝିଅର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କମିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ ସେ ବହୁତ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ସେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ହେଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଅସୁନ୍ଦର ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କୁ ଛାଡିଦେବେ କାରଣ ସେ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ଶିବମ୍ ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଭଲପାଇଥିଲେ, ଯାହା ଧୀରେଧୀରେ ଶେଷ ହେଉଥିଲା, ଏହି ଚିନ୍ତାରେ ଶିବମଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆହୁରି ଅସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

Blind man taking a walk with his wife over a tunneled bridge.

ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବାବେଳେ ଶିବମଙ୍କର ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶିବମ୍ ଆଖିର ଆଲୋକ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଶିବମଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ବହୁତ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କଲେ ଏବଂ ତାପରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସେବାରେ ଲାଗିପଡିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଭୟ ତାଙ୍କ ମନରୁ ଦୂର ହୋଇଗଲା ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ଅସୁନ୍ଦର ଚେହେରା ଦେଖିବେ, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଚାଲିଯିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପର ସହ ଖୁସିରେ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଶିବମଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଏବଂ କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ବିଦାୟ ଦେଲେ ସେ ଯିବା ପରେ ଶିବମ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଲେ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଚାଲିଗଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ସେ ଘର ଛାଡି ଯାଉଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ, ଭାଇ ତୁମର ସ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାନ୍ତି ଏବଂ ତୁମେ ଅନ୍ଧ, ତୁମେ କେଉଁଠାକୁ ଯିବ, କିଏ ତୁମର ଯତ୍ନ ନେବେ ଏବଂ ତାପରେ ଶିବମ୍ ଯେଉଁ କଥା କହିଥିଲେ ତାହା ଶୁଣି ପଡୋଶୀଙ୍କ ଆଖି ଭରିଗଲା । ଶିବମ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ କେବେ ଅନ୍ଧ ନଥିଲି କିନ୍ତୁ ମୁଁ କେବଳ ଅନ୍ଧ ବୋଲି ଅଭିନୟ କରୁଥିଲି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମୋ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଭୟ ଦୂର ହୋଇଯିବ ଯେ ମୁଁ ତାଙ୍କ ଅସୁନ୍ଦର ଚେହେରା ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ନଦିଏ ସେ ବିନା କୌଣସି ଭୟରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଖୁସିରେ ମୋ ସହ ବିତାଇ ପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେ ମୋ ସାଥିରେ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ମୁଁ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିର ସାହାଯ୍ୟରେ ମୋ ଜୀବନ ବିତାଇବି । ଏହିପରି ଭାବରେ ଶିବମ୍ ପ୍ରମାଣ କଲେ ଯେ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରେମ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟରେ କରାଯାଇଥାଏ । ରଙ୍ଗ କିମ୍ବା ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରେମ ନଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରେମରେ ଯେତେ ଶକ୍ତି ଥାଏ, ତାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜିନିଷରେ ନଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *