କରୋନା ଭେକ୍ସିନ୍ “କୋଭାକ୍ସାଇନ୍”ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

କରୋନା ଭେକ୍ସିନ୍ “କୋଭାକ୍ସାଇନ୍”ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ଭାରତରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଜନିତ ମାମଲା ପ୍ରାୟ ୭ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ଦେଶ ହୋଇଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପ୍ରସାର କରୁଛି । କରୋନା ମାମଲା ଭାଙ୍ଗୁଥିବା କ୍ରମାଗତ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଏକ ବହୁତ ଭଲ ଖବର ଆସୁଛି । ଆଜିଠାରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକା ଉପରେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଟୀକାକରଣର ନାମ ହେଉଛି “କୋଭାକ୍ସିନ୍” ଯାହା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ।

Google

ଏକ ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଦେଶର ୧୨ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ପାଟନା AIIMS ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ଅଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖାଯିବ । କେବଳ ସଫଳତା ପାଇବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ।

Google

ପରୀକ୍ଷା କିପରି କରାଯିବ :

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ “କୋଭାକ୍ସାଇନ୍”ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣର ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମୁଦାୟ ୧୨୫ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଦିଆଯିବ । ଆଜି ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଦେବା ପରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ୧୪ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁଲାଇ ୨୧ରେ ଦିଆଯିବ । ଯଦି ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସବୁ ଠିକ୍ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ଟିକା ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସହିତ ମୋଟ ୩୭୫ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷା ୨୮ ଦିନ ଲାଗିବ । ଏହି ଟିକାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ସଫଳତା ଅଗଷ୍ଟ ୩ ସୁଦ୍ଧା ଜଣା ପଡିବ ।

Google

ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ :

ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ (Bharat Biotech Company) ଅନ୍ୟ ରୋଗ ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି, ଯାହା ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । କମ୍ପାନୀ ପୋଲିଓ, ରେବି, ରୋଟାଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଜିକା ଭାଇରସ୍, ଚିକେନଙ୍ଗୁନିଆ, ଜାପାନିଜ୍ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଭଳି ଟିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ।

Google

ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀମାନେ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି :

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ, ଭରତ ବାୟୋଟେକ କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟତୀତ ଦେଶର ଆହୁରି ଅନେକ କମ୍ପାନୀ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭାରତୀୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା (Zydus Cadila), ପାନାସେ ବାୟୋଟେକ୍ (Panacea Biotech) ଏବଂ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (Serum Institute of India) ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ତଥାପି, ପାନସିଆ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଜାଡେସ୍ ଏବଂ ସେରମ୍ କମ୍ପାନୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ରେ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *