କରୋନା ଅବଧିରେ ଘରେ ରହି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରକୁ କିପରି ବଜାୟ ରଖିବେ ? ଡକ୍ଟର ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର୍ କହିଲେ ଏହି ସିକ୍ରେଟ୍ ଟିପ୍ସ…

କରୋନା ଅବଧିରେ ଘରେ ରହି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରକୁ କିପରି ବଜାୟ ରଖିବେ ? ଡକ୍ଟର ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର୍ କହିଲେ ଏହି ସିକ୍ରେଟ୍ ଟିପ୍ସ…

ଭାରତରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗୁଛି । ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁସୁଡି ପଡିଛି ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ହେତୁ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟମୁଖରେ ପଡୁଛନ୍ତି । ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇ ରହିଛି । ବଡ଼ବଡ଼ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସହଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ପୂରଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରକୁ ଠିକ୍ କରିବା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମେଂଦାତା ହସ୍ପିଟାଲର ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର୍ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ।

ଡକ୍ଟର ଅରବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଘରେ ଆଇସୋଲେସନ୍ ହୋଇ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି, ଟେଲି କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ନାହିଁ ତେବେ ତାଙ୍କ ଉପଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଘରେ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ । ଅମ୍ଳଜାନ ମନିଟରିଂ ପାଇଁ ଅକ୍ସିମିଟର୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅକ୍ସିମିଟର୍ ଖୋଲିବେ ତା’ଭିତରେ ଏକ ଲାଲ୍ ଆଲୋକ ଦେଖାଯାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ଲାଲ୍ ଆଲୋକ ଦେଖାଯାଏ ସେଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ନଖ ରଖନ୍ତୁ ।

ଏଥି ସହିତ ଡକ୍ଟର୍ ଅରବିନ୍ଦ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ସିମିଟରରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ରଖିବା ପରେ ଏହାକୁ ଦୁଇ-ତିନି ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥିର ରିଡ଼ିଙ୍ଗ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ସେହି ରିଡ଼ିଙ୍ଗ କୁ ମାନନ୍ତୁ । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ରିଡ଼ିଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ୯୪ର ସ୍ତର ସାଧାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯଦି ଏହାଠାରୁ କମ୍ ହୁଏ ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି ଏବଂ ଯଦି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧ ନଥାଏ, ତେବେ ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଘରେ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ନେଉଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଡାକ୍ତର୍ ଅରବିନ୍ଦ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀ ଅମ୍ଳଜାନ ନ ପାଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ପେଟ ମାଡ଼ି ଶୋଇଥାଉ, ଛାତି ଭିତରେ ଏବଂ ଫୁସ୍-ଫୁସ୍ ଭିତରେ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ବାୟୁ ପ୍ରବାହରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ୫ ରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ସିଧା ବସି କାନ୍ଧ ଉପରକୁ ଏବଂ ତଳକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବା ଉଚିତ । ବାହୁଗୁଡିକ ଉପରେ ଏବଂ ତଳେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ନିଶ୍ୱାସ ଧାରଣ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ବାସ୍ତବରେ ନିଶ୍ୱାସ ଧରିବା ବ୍ୟାୟାମରେ, ଆମେ ପାଟି ଖୋଲୁ ଏବଂ ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନେଇଥାଉ ଏବଂ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଗଭୀର ଭାବରେ ଟାଣିବା ଯେତେ ବିଳମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ୱାସକୁ ଧରି ରଖିପାରିବା । ଏହାର ଲାଭ ହେଉଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ନେଉ ଆମର ଫୁସ୍-ଫୁସ୍ ସର୍ବୋତ୍ତମ କ୍ଷମତା ସହିତ କାମ କରେ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ୯୪ରୁ କମ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଛି ସେମାନେ ଏହି ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଉଚିତ । ଏହା ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଡାକ୍ତର ଅରବିନ୍ଦ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏକାଥରକେ ସର୍ବାଧିକ ଅମ୍ଳଜାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ରୋଗୀ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *