ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଝଟକା ! ATMରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବଦଳିଲା ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ…

ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଝଟକା ! ATMରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବଦଳିଲା ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ…

ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ‘RBI’ ପ୍ରତି କାରବାରରେ ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଫି ୧୫ରୁ୧୭ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅଣ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ୫ରୁ୬ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (RBI) ଗୁରୁବାର ପ୍ରାୟ ୯ ବର୍ଷପରେ ATM କାରବାର ସହ ଜଡିତ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । RBI ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ATM କାରବାର ପାଇଁ ଅଦଳବଦଳ ଚାର୍ଜ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । RBI କହିଛି ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ୫ ଥର ମାଗଣା ବ୍ୟବହାର ସୁବିଧା ଜାରି ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାପରେ ଅଣ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ୬ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଏଥି ସହିତ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ଦେୟ ଅର୍ଥାତ୍ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ୧୫ରୁ୧୭ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ମାନକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (RBI) ପ୍ରାୟ ନଅବର୍ଷ ପରେ ATM କାରବାର ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଫି ସରଂଚନାରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ସାରା ଦେଶରେ ATM ନିୟୋଜନ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ATM ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣର ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ଦେୟ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ହୁୱାଇଟ୍ ଲେବଲ୍ ATM ଅପରେଟରମାନେ ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଫି ୧୫ ରୁ ୧୮ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଜୁନ୍ ୨୦୧୯ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆସୋସିଏସନର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କମିଟିର ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ

ଗୁରୁବାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, RBI ୧ ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୨୧ରୁ ATMରୁ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ପ୍ରତି କାରବାରରେ ୧୫ ରୁ ୧୭ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଅଣ-ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ୫ ରୁ ୬ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଏଥି ସହିତ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ ୧, ୨୦୨୨ରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ୨୧ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୨୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇଛନ୍ତି ।

ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଚାର୍ଜ କ’ଣ, ଉଦାହରଣ ସହିତ ବୁଝନ୍ତୁ

ATM ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଚାର୍ଜ କ’ଣ, ଆସନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଉଦାହରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଝିବା । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଧରାଯାଉ ଆପଣ ଜଣେ SBI ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ (PNB) ATMରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ SBI କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ SBI ନିଜ ଗ୍ରାହକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ‘ATM ମେସିନ୍’ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଅର୍ଥାତ PNB ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରେ । ଏହାକୁ ATM ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଫି କୁହାଯାଏ ।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ?

ମାଗଣା ସୀମାପରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ATMରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ମହଙ୍ଗା ହେବ । ତେବେ RBI ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କର ATMରୁ ମାଗଣା ଆର୍ଥିକ କିମ୍ବା ଅଣ-ଆର୍ଥିକ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ATMରୁ ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ୩ଟି କାରବାର ଏବଂ ଅଣ ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ୫ଟି କାରବାର ପାଇଁ ସେମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । RBI ଅନୁଯାୟୀ, ମାଗଣା କାରବାର ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାର୍ଜ ନାମରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ । ଏହାକୁ ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ୧ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *