୬୨ ଲକ୍ଷ ପେନସନ୍ ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖୁସି ଖବର :- ପେନସନ୍ ରାଶି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସରକାର ନେଲେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି !

୬୨ ଲକ୍ଷ ପେନସନ୍ ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖୁସି ଖବର :- ପେନସନ୍ ରାଶି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସରକାର ନେଲେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି !

ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ରିଲିଫ୍ ଖବର ଅଛି । ଯଦି ଆପଣ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କେହି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ପେନସନ୍ ସୁବିଧା ପାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଖୁସି ଖବର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିଭାଗ ପେନସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର୍, ଏସଏମଏସ୍ କିମ୍ବା ଇ-ମେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପେନସନ୍ ସ୍ଲିପ୍ ପଠାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ କେହି ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବେ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ପେନସନଧାରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସୁବିଧାର ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୬୨ ଲକ୍ଷ ପେନସନଧାରୀ ଲାଭ ପାଇବେ । କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ପେନସନ୍ ସ୍ଲିପ ପାଇଁ ବିଭାଗକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ମୋବାଇଲରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ

ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ଇଜ ଅଫ୍ ଲିଭିଙ୍ଗ ଅଧୀନରେ ଏହି ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ହ୍ଵାଟସଆପ୍ ଭଳି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଉପକରଣ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ସରକାର ଏହି ଆଦେଶରେ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ ?

ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ପେନସନ୍ ପେନସନଧାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେବାପରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହାକୁ ଏସଏମଏସ୍ କିମ୍ବା ଇମେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଇ ପାରିବେ । ଯଦି ପେନସନଧାରୀଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର୍ ହ୍ଵାଟସଆପରେ ଅଛି, ତେବେ ସେଥିରେ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍ଲିପ୍ ପଠାଇ ପାରିବେ ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ପେନସନ୍ ପରିମାଣ ଏବଂ ଟିକସ ରିହାତି ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପେନସନ୍ ସ୍ଲିପରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଆୟକର, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ରିଲିଫ୍, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ରିଲିଫ୍ ବକେୟା ସହିତ ଜଡିତ ଥିବାରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ କଲ୍ୟାଣମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ କହିଛି । ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇଜ୍ ଅଫ୍ ଲିଭିଙ୍ଗ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଏସଏମଏସ୍, ଇ-ମେଲ୍ ଏବଂ ହ୍ଵାଟସଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ କହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *