ଏହି ମାସରେ ସରକାର ମାଗଣାରେ ୧ କୋଟି ‘LPG ଗ୍ୟାସ୍’ ସଂଯୋଗ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ! ଏହି ଉପାୟରେ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତୁ…

ଏହି ମାସରେ ସରକାର ମାଗଣାରେ ୧ କୋଟି ‘LPG ଗ୍ୟାସ୍’ ସଂଯୋଗ ବଣ୍ଟନ କରିବେ ! ଏହି ଉପାୟରେ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତୁ…

ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା : ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହିଥିବା ପରିବାରକୁ ମାଗଣା ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଏ ।

ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୧ କୋଟି ଅଧିକ ନୂତନ ସଂଯୋଗ ମାଗଣାରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ । ସର୍ବଶେଷ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ବାହ୍ୟରେଖା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏହି ମାସରେ ଏହି ଘୋଷଣା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ।

ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ଥିବା ପରିବାରକୁ ମାଗଣା ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଏ । ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୮୩ ମିଲିୟନ୍ (୮.୩ କୋଟି) LPG ସଂଯୋଗ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ବଜେଟ୍ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସେହି ରାଜ୍ୟ ତଥା ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ ଗ୍ୟାସ୍ ସଂଯୋଗ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା କମ୍ ଉପଲବ୍ଧ । ଉଜୱାଲା ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କାରଣ ଏହାକୁ ଆଧାର ଭାବରେ ବିଚାର କରି ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଏବଂ ଲାଭ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । କରୋନା ଲକଡାଉନରେ ସରକାର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ତିନୋଟି ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା ୧ମେ ୨୦୧୬ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଉଜୱାଲା ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ LPG ସଂଯୋଗ ନିଅନ୍ତି, ଷ୍ଟୋଭ୍ ସହିତ ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୩,୨୦୦ ଟଙ୍କା । ଏଥିରେ ୧,୬୦୦ ଟଙ୍କା ସବସିଡି ସିଧାସଳଖ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ୧,୬୦୦ ଟଙ୍କା ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ EMI ଭାବରେ ଏହି ୧,୬୦୦ ଟଙ୍କା ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।

“ସ୍ୱଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ, ଉନ୍ନତ ଜୀବନ “ସ୍ଲୋଗାନ୍ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧ମେ ୨୦୧୬ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ସାମାଜିକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା- “ପ୍ରଧାନମାନ୍ତ୍ରୀ ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା” ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ଯୋଜନା ଧୂଆଁମୁକ୍ତ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତର କଳ୍ପନା କରିଥାଏ । ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ୫ କୋଟି ପରିବାର, ବିଶେଷକରି ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ LPG ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଉଜୱାଲା ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଆବେଦନକାରୀ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଜଣେ ମହିଳା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆବେଦନକାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ BPL କାର୍ଡ ଧାରକ ଗ୍ରାମୀଣ ବାସିନ୍ଦା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସବସିଡି ରାଶି ପାଇବା ପାଇଁ ମହିଳା ଆବେଦନକାରୀଙ୍କର ଦେଶର ଯେକୌଣସି ଜାତୀୟକରଣ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏକ ସେଭିଙ୍ଗ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ରହିବା ଉଚିତ । ଆବେଦନକାରୀ ପରିବାରର ଘରେ ପୂର୍ବରୁ LPG ସଂଯୋଗ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ବିପିଏଲ ରେସନ୍ କାର୍ଡ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରଧାନ/ ପୌରପାଳିକା ସଭାପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ବିପିଏଲ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଫୋଟ ପରିଚୟ ପତ୍ର (ଆଧାର କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଭୋଟର୍ ଆଇଡ଼ି କାର୍ଡ), ନିକଟରେ ପାସପୋର୍ଟ ଆକାରର ଫୋଟଗ୍ରାଫ୍ ଏବଂ ନାମ, ଯୋଗାଯୋଗ ସୂଚନା, ଜନ ଧନ/ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର୍, ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ପରି ସୂଚନା ଆବଶ୍ୟକ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *