କରୋନା ସଙ୍କଟାପର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତିରେ ସରକାରଙ୍କ ଲୁଟ୍-ରାଜ୍ ! ରେଳବାଇ ବିଭାଗ ଭିନ୍ନ ଧରଣରେ ଲୂଟୁଛି ଲୋକଙ୍କ ଟଙ୍କା…

କରୋନା ସଙ୍କଟାପର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତିରେ ସରକାରଙ୍କ ଲୁଟ୍-ରାଜ୍ ! ରେଳବାଇ ବିଭାଗ ଭିନ୍ନ ଧରଣରେ ଲୂଟୁଛି ଲୋକଙ୍କ ଟଙ୍କା…

କୋଭିଡ୍-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ଅବଧିରେ ଗତ ୧୪ ମାସ ଧରି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରୁଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରିଜର୍ଭେସନ୍ ବିନା କେହି ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ଯେ, ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲୁଛି କିନ୍ତୁ ଟିକେଟ୍ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲି ନାହିଁ । ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ନହେବା ହେତୁ ସାଧାରଣ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହେବାପରେ ଚାଲୁଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟରେ ବହୁତ ବୋଝ ପକାଇଛି । ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ଶ୍ରମିକ ହୁଅନ୍ତୁ, ସମସ୍ତେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜବରଦସ୍ତ ପକେଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପଡୁଛି । ଆମ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଅନେକ ବିଭାଗର ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ- ଉତ୍ତର ସମୟରେ ଏହି ତିକ୍ତ ବାସ୍ତବତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ​​।

ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ନଥିବାରୁ ସଂରକ୍ଷିତ ଶ୍ରେଣୀରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା ପ୍ରବାସୀ ରାଜସ୍ଥାନ ବ୍ୟବସାୟୀ କମଲ୍ ଜୈନ୍ ପାଟନୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ସେ ଭର୍ଦ୍ଦନରୁ କୋଲକାତା ୨୫ ଟଙ୍କାରେ ଆସୁଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁପର୍ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନରେ ୭୫ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି । ଏପରିକି ଏହା ଉପରେ ୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ରିଜର୍ଭେସନ୍ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ବ୍ୟବସାୟ ସଂପର୍କରେ ବିହାରରୁ କୋଲକାତା ଆସିଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ ରାମ ବାହାଦୂର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉଚ୍ଚ ଧନୀ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆମ ପରି କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହି ଭାର ବହନ କରିବା ଭାରି ଲାଗୁଛି । ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ବ୍ୟାଗ୍ ଉଠାଇ ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍ ନେଇ ଟ୍ରେନରେ ବସୁଥଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକେଟ୍ ରିଜର୍ଭେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ଶ୍ରମିକ କମଲ୍ ମହତୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଗାଁରୁ ଆସିବା ପାଇଁ ୧୫୦ ରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମକୁ ୪୦୦ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଭ୍ରମଣକାରୀ ଶମ୍ଭୁ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଧାରଣ ଟ୍ରେନକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବର୍ଗରେ ପରିଣତ କରିବା କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବେ ରିଜର୍ଭ ଟିକେଟ୍ ସହିତ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡୁଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦୁଇଗୁଣ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ।

ଦାୟିତ୍ଵର ଶବ୍ଦ

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ରେଳବାଇର ସି.ପି.ଆର.ଓ ନୀରଜ୍ କୁମାର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍ ଦେବାର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ । ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଏହା ଘଟୁଛି । ଯାତ୍ରୀମାନେ ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍ କେବେ ପାଇବେ, ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନ୍ କେବେ ଚାଲିବ ? ଏସବୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ସ୍ଥିର ହେବ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏଥିସହିତ ପୂର୍ବ ରେଳର ସିୟାଲଦହ ଷ୍ଟେସନର ସିଆଇଟି ଏକେ ଠାକୁର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍ ବନ୍ଦ ରହିଛି । କେବଳ ରିଜର୍ଭ ଟିକେଟ୍ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ରେଳ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଅନୀଲ୍ ଖଟେଡ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୂର୍ବରୁ ହୋଲି, ଦିୱାଲୀ ଭଳି ପର୍ବରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରୁଥିଲା । କୋଭିଡ୍ ଅବଧିରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ଜାରି ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରିଜର୍ଭେସନ୍ ବିନା କେହି ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଅନେକ ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଭଡା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ । ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍ ୱିଣ୍ଡୋରୁ ଟିକେଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚାକିରୀ ପେଶା ହେଉ କିମ୍ବା ଶ୍ରମିକ ହୁଅନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଦୈନିକ ଯାତ୍ରୀମାନେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *