ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଦେଲେ ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ନମ୍ବର୍ ! ମିନିଟରେ ମିଳିବ ଉପଶମ…

ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଦେଲେ ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ନମ୍ବର୍ ! ମିନିଟରେ ମିଳିବ ଉପଶମ…

ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସାଇବର୍ ସେଲ୍ ଏକ ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ନମ୍ବର୍ ୧୫୫୨୬୦ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନମ୍ବର୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଠକେଇର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ୧୫୫୨୬୦ ନମ୍ବରକୁ ଡାଏଲ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ନମ୍ବରକୁ ଡାଏଲ୍ କରିବାର ୭ ରୁ ୮ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଫେରିଆସିବ ।

ବାସ୍ତବରେ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ଯେଉଁ ଖାତା କିମ୍ବା ଆଇଡିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଛି, ସରକାରଙ୍କ ୧୫୫୨୬୦ ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ସେହି ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଇ-ସାଇଟକୁ ଏକ ଆଲର୍ଟ ମେସେଜ୍ ପଠାଇବ । ତା’ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ମିଳିଯିବ ।

ଅନଲାଇନରେ କିପରି ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିବେ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇ ହୋଇଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ୧୫୫୨୬୦ ଡାଏଲ୍ କରି ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାପରେ ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ନମ୍ବରରେ ପ୍ରାଥମିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କର ନାମ, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର୍, ଠକେଇର ସମୟ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବରର ସୂଚନା ହାସଲ କରାଯିବ । ଏହାପରେ ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ନମ୍ବର୍ ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପଠାଇବ । ତା’ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏହି ଠକେଇ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯିବ । ତଥ୍ୟ ସଠିକ୍ ହେଲେ ଠକେଇ ପାଣ୍ଠିକୁ ହୋଲଡ୍ କରିଦିଆଯିବ । ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ ।

ପୋର୍ଟାଲ୍ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଦେଶର ୫୫ଟି ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇ-ୱାଲେଟ୍ ଏବଂ ଇ- କମର୍ସ ସାଇଟ୍

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ଓଟିପି, ଲିଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଠକେଇର ଶିକାର ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସାଇବର୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ https: //cybercrime.gov.i/ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସାଇବର୍ ସେଲ୍ ସହିତ ୧୫୫୨୬୦ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ଭାରତୀୟ ସାଇବର୍ ଅପରାଧ ସମନ୍ୱୟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ଏହାପରେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଂଶ ହେବେ । ପ୍ରାୟ ୫୫ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇ-ୱାଲେଟ୍, ଇ-କମର୍ସ ସାଇଟ୍, ପେମେଣ୍ଟ ଗେଟୱେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସାଇବର୍ ସେଲ୍ ସହିତ ଜଡିତ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *