ଭାରତରେ କରୋନାର ଭୟଭୟତା ମଧ୍ୟରେ ଆସିଲା ଏକ ଖୁସି ଖବର ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଭାରତରେ କରୋନାର ଭୟଭୟତା ମଧ୍ୟରେ ଆସିଲା ଏକ ଖୁସି ଖବର ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲହର ମଧ୍ୟରେ କୋବୈକ୍ସିନର ମାତ୍ରାଧିକ ଉତ୍ପାଦନ କୌଣସି ଆଶ୍ୱାସନା ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ନିକଟ ଅତୀତରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁସାରେ, ଭାରତ ବାୟୋଟିକ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକାଶ କରାଯାଇଥିବା “କୋବୈକ୍ସିନ୍”ର ‘SARS-CoV-2’ର ବ୍ରାଜିଲିୟାନ୍ ଭେରିଏଣ୍ଟ ଉପରେ ଉତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଏହାର ସୂଚନା ବାୟୋଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ Ocugen ନିଜ ଟ୍ୱିଟର୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଦେଇଛନ୍ତି । କହିରଖୁଛୁ କି ବ୍ରାଜିଲିୟାନ୍ ଭେରିଏଣ୍ଟରେ E484K ନାମାନ୍ତରଣ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ସହରରେ ମିଳିଥିଲା । ଭାରତରେ କରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ବିପଦଜନକ ଲହର ପାଇଁ ଏହି ଭେରିଏଣ୍ଟକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଉଛି ।

ନିଜର ପୂର୍ବତନ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆଇସିଏମଆର୍ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା କି କୋବୈକ୍ସିନ୍ କରୋନାର ୟୂକେ ଭେରିଏଣ୍ଟ B.1.1.7 ଏବଂ ଭାରତରେ ମିଳିଥିବା ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟୈଣ୍ଟ ଭେରିଏଣ୍ଟ B.1.617କୁ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ଏହି ଦୁଇଟି ଅନୁସନ୍ଧାନର ଆଧାରରୁ ଏହିପରି କୁହାଯାଉଛି କି କୋବୈକ୍ସିନ୍ ‘କରୋନା ଭାଇରସ୍’ର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭେରିଏଣ୍ଟର ଶକ୍ତି ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିପାରିବ ।

ଭୈକ୍ସିନ୍ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍ ଆଡ଼ଭାଇଜେରୀ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଅକ୍ୟୁଜେନର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡଃ ସତୀଶ୍ ଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ସୋମବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି କି, ଆମେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳ ଦେଖି ବହୁତ ଖୁସି ଅଛୁ । କୋବୈକ୍ସିନ୍ ‘ଭାଇରସ୍’ର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭେରିଏଣ୍ଟକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଆମକୁ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି କି ‘ଭୈକ୍ସିନ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାଇରସ୍’ର କୁପ୍ରଭାଵରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଶେଷ କରିପାରିବ ।”

ଅକ୍ୟୁଜେନ୍ ଆମେରିକାର ଏକ ବାୟୋଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଅଟେ ଯାହା ୟୂଏସ୍ ବଜାର ପାଇଁ କୋବୈକ୍ସିନ୍ ବିକାଶ କରୁଛି । କମ୍ପାନୀର ସହ-ନିର୍ମାତା ଡଃ ଶଙ୍କର ମୁସୁନୁରୀ କହିଛନ୍ତି କି କୋବୈକ୍ସିନ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଫଳାଫଳ ଦେଇଛି । ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ କି ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ମହାମାରୀ ପରି ଯୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ଆସ୍ତ୍ର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଅକ୍ୟୁଜେନ ଦଳ ଏହାର ଏକ ଡ୍ରଗ ମାଷ୍ଟର ରିପୋର୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ, ୟୂଏସଏ (FDA) କୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଆପତ୍ତକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ର ଆବେଦନ ଉପରେ କାମ କରାଯାଉଛି। ନିକଟ ଅତୀତରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ତୃତୀୟ ଚରଣ ପରିକ୍ଷଣ ର ଦ୍ଵିତୀୟ ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳ ସେୟାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ମୋଟାମୋଟି ଏଫିକେସୀ ମାତ୍ରା ୭୮ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ କି ଗମ୍ଭୀର ମାମଲା ମାନଙ୍କରେ ଏଫିକେସୀ ମାତ୍ରା ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

କହିରଖୁଛୁ କି ହ୍ୱଇଟ୍ ହାଉସର ମେଡିକାଲ୍ ପରାମର୍ଶଦାତା ଏନ୍ଥୋନୀ ଫାଉଚୀ ବିଗତ ସପ୍ତାହରେ ନିଜର ଏକ ପ୍ରେସ୍ କନ୍ଫରେନ୍ସରେ କହିଥିଲେ କି, କୋବୈକ୍ସିନ୍ B.1.617 ଭେରିଏଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ଭାରତର ଡବଲ୍ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟକୁ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଟେ । କହିରଖୁଛୁ କି ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କୋବୈକ୍ସିନ ଉପରେ ବହୁତ ଆଙ୍ଗୁଳି ଉଠା ଯାଇଥିଲା । ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦି ମାନେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ପାଣି ବୋଲି କହୁଥିଲେ ।

କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା କୋବୈକ୍ସିନ୍:- କୋବୈକ୍ସିନକୁ ଭାରତ ବାୟୋଟିକ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡ଼ିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ଏବଂ ପୁଣେ ସ୍ଥିତ ନେଶନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାୟରୋଲୋଜୀ (NIV) ସହିତ ମିଶି ବିକାଶ କରିଥିଲା । କୋବୈକ୍ସିନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଅସକ୍ରିୟକାରୀ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍, ଯାହା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଭାଇରସକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

କୋବୈକ୍ସିନ୍ ରିୟାକ୍ଟୋଜୈନିକ ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସହିତ ଆସିଥାଏ । ଏଥିରେ ଇଂଜେକସନ୍ ଦେବାପରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଜ୍ଵର, ଥଣ୍ଡା ଲାଗିବା, କମ୍ପନ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥା ଏବଂ ପେଟ ଦରଜ ହେବା ପରି ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୋବୈକ୍ସିନର କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନାହିଁ ।

କେତେ ଡୋଜ୍ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ: କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ନିମନ୍ତେ କିଛି ସପ୍ତାହ ଅନ୍ତର ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ହାତର ମାଂସପେଶୀରେ ଅନ୍ତଃକ୍ଷେପ କରାଯାଇଥାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ କୋବୈକ୍ସିନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଡୋଜ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ୪-୬ ସପ୍ତାହ ପରେ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *