ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଜାରି ରହିଛି, ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ୨୭୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ !

ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଜାରି ରହିଛି, ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ୨୭୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ !

ଆଗାମୀ ସମୟରେ ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶା ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଏକ ବହୁତ ଭଲ ସୁଯୋଗ ଆସିଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ରତି ୪୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ସ୍ତରକୁ ଆସିଛି । ଏଥି ସହିତ ଜୁନ୍ ମାସରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୨୭୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ।

ଆଜି ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ କେତେ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି

HDFC ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ୍ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ବଜାର ମାନଙ୍କରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାରରେ ସୁନା ୮୯ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ରତି ୪୬,୧୬୭ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରୂପା ୨୨୨ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ରତି ୬୮,୧୪୮ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । HDFC ସିକ୍ୟୁରିଟି ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦେଶୀ ବଜାରରୁ ନକାରାତ୍ମକ ସଙ୍କେତ ହେତୁ ଏହିପରି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି ।

ଜୁନ୍ ମାସରେ ସୁନା କେତେ ସ୍ତରକୁ ଖସିଗଲା

HDFC ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ୍ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ରତି ୪୮,୮୯୨ ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ୪୬,୧୬୭ ଟଙ୍କା ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନା ୨୭୨୫ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ସେହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ରୂପା ଆଜି କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ୭୧୮୫୦ ଟଙ୍କାରୁ ୬୮୧୪୮ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁନ୍ ମାସରେ ରୂପା ପ୍ରାୟ ୩୭୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ।

ଭବିଷ୍ୟତ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ସ୍ତର ହ୍ରାସ

ବଜାର ମାନଙ୍କରେ ଦୁର୍ବଳ ଚାହିଦା ହେତୁ ଏକାଧିକ ଦ୍ରବ୍ଯ ବିନିମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ତରରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଏକାଧିକ ଦ୍ରବ୍ଯ ବିନିମୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ବିତରଣ ପାଇଁ ସୁନା ୨୫୪ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ୦.୫୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ରତି ୪୬,୭୬୪ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଥିରେ ୧୧,୧୫୪ ଲଟ୍ ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଜୁଲାଇ ମାସରେ ବିତରଣ ପାଇଁ ରୂପା ଭବିଷ୍ୟତ ଚୁକ୍ତି ୫୨୭ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ୦.୭୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହେବା ସହିତ କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ୬୮,୭୦୬ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି ଭବିଷ୍ୟତ ଚୁକ୍ତିନାମାରେ ୧୧,୨୪୫ ଲଟ୍ ପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *