ସୁନା ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠାରେ ସ୍ତିର ହେବ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ…

ସୁନା ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠାରେ ସ୍ତିର ହେବ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ…

ସୁନା ସର୍ବଦା ଏକ ମହଙ୍ଗା ଧାତୁ । ଅଳଙ୍କାର ତିଆରିରେ ଏହା ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି । ଏହାର ଅଧିକ ଚାହିଦା ଏବଂ କମ୍ ଯୋଗାଣ ହେତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଥିବାରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ । କ୍ୱଚିତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ରେ, ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଦଶ ଗ୍ରାମ୍ ପ୍ରତି ସୁନା ୫୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଯାଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବଢ଼ିବାକୁ ଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଟିକା ସମସ୍ତ ଆକଳନକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ୪୪ ହଜାର ସ୍ତରକୁ ଆସିଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସୁନା ଆହୁରି ତଳକୁ ଖସିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ କାହିଁକି ହ୍ରାସ କରାଯାଉଛି ?

ତେବେ କରୋନା ଟୀକାକରଣରେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବା ପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଗତି ପରଠାରୁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ବଣ୍ଡ ଅମଳର ବୃଦ୍ଧି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନିବେଶକମାନେ ଆମେରିକୀୟ ବଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ସୁନାର ବଡ ନିବେଶକମାନେ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅମଳ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହେବା ଯୋଗୁ ସେଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନାରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାର ଏହା ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡଲାରର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସୁନାର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ କରିଛି । କାରଣ ଅନ୍ୟ ମୁଦ୍ରା ଧାରକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡଲାରରେ ସୁନା କିଣିବା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଏ ।

କ’ଣ ଆହୁରି ବାକି ଅଛି ଏହାର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ?

ବାସ୍ତବରେ ଯେତେ ଦୂର ଭାରତର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାର ଏହାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଥିସହ ଭାରତରେ ସୁନା-ରୂପା ଉପରେ ଶୁଳ୍କ କମ୍ ହେବାରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେଉଛି । ୱାର୍ଲ୍ଡ ଗୋଲ୍ଡ କାଉନସିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପି.ଆର୍ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ହେତୁ ଫେବୃଆରୀରେ ସୁନା ଇଟିଏଫଗୁଡିକର ହୋଲଡିଂ ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫର ହୋଲ୍ଡିଂ ୮୪.୭ ଟନ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଇତିହାସରେ ଏହା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ସପ୍ତମ ବୃହତ୍ତମ ମାସିକ ହ୍ରାସ । ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସୁନା ଭିତ୍ତିକ ବିନିମୟ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଣ୍ଠି ଏସପିଡ଼ିଆର୍ ଗୋଲ୍ଡ ଟ୍ରଷ୍ଟର୍ ହୋଲ୍ଡିଂ ୨୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ଏହାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ୧,୨୭୮.୮୨ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୨୦୦.୫ ଟନ୍ ବା ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସୁନା ଦର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ପାଇବା ବାକି ଅଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *