କ୍ୟାନ୍ସରରେ ପୀଡିତ ୨୮ ପିଲାଙ୍କର ସାହାରା ହେଲେ ଗୀତା ଶ୍ରୀଧର ! ମା’ ହୋଇ ଦିନରାତି କରୁଛନ୍ତି ପିଲାଙ୍କ…

କ୍ୟାନ୍ସରରେ ପୀଡିତ ୨୮ ପିଲାଙ୍କର ସାହାରା ହେଲେ ଗୀତା ଶ୍ରୀଧର ! ମା’ ହୋଇ ଦିନରାତି କରୁଛନ୍ତି ପିଲାଙ୍କ…

ଆଜିର ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କିଛି ନା କିଛି ରୋଗ ହେତୁ ଚିନ୍ତିତ ରହୁଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ସମସ୍ତ ରୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ, କିନ୍ତୁ କର୍କଟ ରୋଗକୁ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯଦି ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଣାପଡେ ତେବେ ଏହା ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ ।

ଦେଶରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଏବଂ ନିଜର ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୀତା ଶ୍ରୀଧରଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ନିଜ ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ମୁମ୍ବାଇରେ ରହୁଥିବା ଗୀତା ଶ୍ରୀଧର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା ।

ଯେତେବେଳେ ଗୀତା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାର ଖବର ପାଇଲେ, ତାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ତାମିଲନାଡୁର ନିଜ ଗାଁକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଲା । ସେହି ଦିନ ଗୀତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଉଦାସୀନ ଦିନ ଥିଲା । ଗୀତା ନିଜ ଆଖି ଆଗରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ କର୍କଟ ରୋଗରୁ ହାରିଥିବାର ଦେଖିଥିଲେ । ସେହି ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ମରଣ କରି ଗୀତା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ସବୁକିଛି ମାତ୍ର ୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଯାଇଛି । ରୋଗର ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ମୋ ବାପା ଆମକୁ ଛାଡି ଚାଲିଯିବା । ସେ ବହୁତ ଭଲ ଲୋକ ଥିଲେ । ସେ କେବେ କାହାକୁ ଆଘାତ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ।”

ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଗୀତା ଶ୍ରୀଧର ମୁମ୍ବାଇ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ପରେ ଗୀତା ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପୁଣେର ଏକ ଅନାଥ ଆଶ୍ରମକୁ ଯାଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ଗୀତା ଶ୍ରୀଧର ସେଠାରେ କର୍କଟ ରୋଗ ସହ ଲଢୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ସେବା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ୨ ରୁ ୫ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନେ କର୍କଟ ରୋଗ ସହ ଲଢୁଛନ୍ତି । ଗୀତା ଶ୍ରୀଧର ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ଏହି ପିଲାମାନେ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଜଣଙ୍କର ସାଥି ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଗୀତା ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହିତ ୨୮ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ମୁମ୍ବାଇ ଆସି ଏକ ଫ୍ଲାଟରେ ରଖିଲେ ।

ଗୀତା ଆଶ୍ରମରୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆଣିଥିବା ୨୮ ପିଲାଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ସେ ନିଜର ସମସ୍ତ ଜୀବନ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଦେଲେ । କର୍କଟ ରୋଗ ହେତୁ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଭାରୀ ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଏ । ଗୀତା ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମା’ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜମା ହୋଇଥିବା ପୁଞ୍ଜି ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଅନେକ ବନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ଗୀତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାହାଯ୍ୟ ହାତ ବଢ଼ାଇଥିଲେ ।

ଗୀତା ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିନରାତି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସେବା କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ଅଭାବ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଗୀତା ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ୧୨ ବର୍ଷ ଧରି ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅସୁବିଧାରେ ଗୀତା ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି । ଆଜି ସେଇ ପିଲାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଗିତୁ ମା’ ନାମରେ ଡାକନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗୀତା ଶ୍ରୀଧର ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଭଲ ରନ୍ଧାଳି ଏବଂ ସେ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଚଳାନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରବିବାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି । ଗୀତା ଶ୍ରୀଧର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *