ଗ୍ୟାସ୍ ବର୍ନର୍ କଳା ହୋଇଯାଇଛି କି ଏବଂ ଧିମା ଧୀମା ହୋଇ ନିଆଁ ? ତେବେ ଏହି ସରଳ ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ…

ଗ୍ୟାସ୍ ବର୍ନର୍ କଳା ହୋଇଯାଇଛି କି ଏବଂ ଧିମା ଧୀମା ହୋଇ ନିଆଁ ? ତେବେ ଏହି ସରଳ ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ…

କୁହାଯାଇଥାଏ କି ଘରେ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହିପରି କିଛି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ନିଆଁ ଲାଗିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ, ତେଣୁ ସେ ସବୁର ବ୍ୟବହାର ବହୁତ ସାବଧାନତାର ସହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଘରେ କୌଣସି ବିପଦ ଆସି ନଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦିନେ ନା ଦିନେ ଲୋକମାନେ ଭୁଲ୍ କରି ଦେଇଥାନ୍ତି । ରୋଷେଇ ଘରେ ରଖା ଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର କୁ ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ ସବୁକିଛି ସହିତ ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ବର୍ନର୍ ମଧ୍ୟ ସଫା କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା କଳା ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ଗ୍ୟାସ୍ ପ୍ରବାହ ଏବଂ ନିଆଁ ଦହନ କମ୍ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ । ତେବେ କଣ ଆପଣଙ୍କ ଗ୍ୟାସ୍ ବର୍ନର୍ ମଧ୍ୟ କଳା ହୋଇଯାଇଛି କି ଏବଂ ଧିମା ଧୀମା ହୋଇ ନିଆଁ ଜଳୁଛି କି ? ତେବେ ଏହି ସରଳ ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଚୁଲାର ବର୍ନର୍ ପୁନର୍ବାର ଚମକିବାକୁ ଲାଗିବ ।

ଗ୍ୟାସ୍ ବର୍ନର୍ କଳା ହୋଇଯାଇଛି କି ଏବଂ ଧିମା ଧୀମା ହୋଇ ନିଆଁ ଜଳୁଛି କି ? ତେବେ ଏହି ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ
ଗ୍ୟାସର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବର୍ନର୍ କଳା ହୋଇ ଯାଇଥାଏ, ଯାହାକୁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଅବଶ୍ୟ, ଏହି କଳା ବର୍ନର୍ ଗୁଡିକୁ ଅତି ସହଜରେ ଘରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରାଯାଇ ପାରିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଏକ ନୂତନ ପରି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଦୌ ବାହାରକୁ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ଯେଉଁ ଲିକ୍ୟୁଡ୍ ସହିତ ବର୍ନର୍ କୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରାଯାଇ ପାରିବ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରହିଥାଏ । ଏହାର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ କେବଳ ଆପଣ ବର୍ନର୍ କୁ ଏହି ଲିକ୍ୟୁଡ଼ରେ ସମଗ୍ର ରାତି ବୁଡ଼ାଇ ରଖିବା ଉଚିତ । ଏହି କଳା ହୋଇଯାଇଥିବା ବର୍ନର୍ ଗୁଡ଼ିକରେ ନୂଆ ଚମକ ଆଣିବାକୁ ହେଲେ ସେଥିପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପାତ୍ରରେ ଅଧା କପ୍ ଭିନେଗାର୍ ରଖନ୍ତୁ, ଭିନେଗାରରେ ଗୋଟିଏ କପ୍ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ, ଏହା ପରେ ଏହି ମିଶ୍ରଣରେ ଚୁଲିର ବର୍ନର୍ କୁ ବୁଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ । ଏହି ଉଭୟ ବର୍ନର କୁ ରାତିସାରା ବୁଡ଼ାଇ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ସକାଳେ ଏହି ବର୍ନର ଗୁଡିକୁ ଲୁହା ବ୍ରଶ୍ କିମ୍ବା ବାସନକୁସନ୍ କ୍ଲିନର୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଏକ କପଡ଼ା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ ଚୁଲାର ବର୍ନର୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଚମକି ଉଠିବ ।

ବଜାରରେ ଏହି ଭିନେଗାର ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦୦ ମିଲି ଲିଟର୍ ପ୍ରାୟ ୩୫ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିଯିବ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ସାଧାରଣ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଅତି ସହଜରେ ମିଳି ପାରିବ । ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଚାଉମିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହୃତ କରିଥାନ୍ତି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ଥିବା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବର୍ନର୍ ସଫା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟତୀତ, ୨ କପ୍ ଗରମ ପାଣିରେ ଗୋଟିଏ ଲେମ୍ବୁ ରସ ପକାଇ ସେଥିରେ ବର୍ନର୍ କୁ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ, ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଚୁଲାର ବର୍ନର୍ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ସଫା ହୋଇଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *