ଗାଙ୍ଗୁଲି ଖୋଲିଛନ୍ତି ସଚିନଙ୍କ ରହସ୍ୟ ! କହିଛନ୍ତି ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଦୁର୍ବଳତା ।

ଗାଙ୍ଗୁଲି ଖୋଲିଛନ୍ତି ସଚିନଙ୍କ ରହସ୍ୟ ! କହିଛନ୍ତି ମାଷ୍ଟର ବ୍ଲାଷ୍ଟରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଦୁର୍ବଳତା ।

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରବ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ଓପେନିଙ୍ଗ ଯୋଡ଼ି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ କ୍ରିକେଟରେ ବହୁତ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ସୌରବ ଗାଙ୍ଗୁଲି ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ସହିତ ଖେଳୁଥିବା ଦିନ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ମନେ ପକାଇବା ସହିତ ବହୁତ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ଗାଙ୍ଗୁଲି ଖୁଲାସା କହିଛନ୍ତି କି, ସଚିନନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର ସର୍ଵଦା ଇନିଂଶର ପ୍ରଥମ ବଲକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ଠାରୁ ନିଜକୁ ନିବୃତ ରଖୁଥିଲେ ।

google

ସୌରବ ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି କି, ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର ସର୍ଵଦା ଇନିଂଶର ପ୍ରଥମ ବଲକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପଠାଉଥିଲେ ଏବଂ ନିଜେ ନନ୍-ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଠାରେ ଠିଆ ହେଉଥିଲେ ।

google

ସଚିନ୍ ଏବଂ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଯୋଡ଼ି ୧୯୯୬ ମସିହା ଠାରୁ ୨୦୦୭ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୦ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ଖେଳରେ ୧୩୬ ଇନିଂଶରେ ୬୦୦୯ ରନ୍ ବନାଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୨୧ ଗୋଟି ଶତକ ଏବଂ ୨୩ ଗୋଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସାମିଲ ହୋଇଛି ।

google

ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ଯେବେ ପଚାରା ଯାଇଥିଲା କି, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଦିନିକିଆ ଇନିଂଶର ଆରମ୍ଭ କରୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ କଣ ସଚିନ୍ ପାଜୀ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ଵଦା ପ୍ରଥମ ବଲ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ କହୁଥିଲେ ?

google

ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏହାର ପ୍ରତିଉତ୍ତର ଦେବା ସହ କହିଥିଲେ କି, “ସର୍ଵଦା ସେ ଏହିପରି ହିଁ କରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ (ସଚିନ) ପାଖରେ ଏହାର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହୁଥିଲି କି, କେବେ କେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ବଲର ସାମ୍ନା କରନ୍ତୁ । ସର୍ଵଦା ମୋତେ ହିଁ ପ୍ରଥମ ବଲ୍ ଖେଳିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଏହାର ଦୁଇଟି ଉତ୍ତର ରହୁଥିଲା ।”

google

ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଥିଲେ, “ସଚିନ୍ ମୋତେ କହୁଥିଲେ କି, ମୋତେ ଲାଗୁଛି କି ମୁଁ ଭଲ ଫର୍ମରେ ଅଛି ଏବଂ ମୋତେ ନନ୍-ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ହିଁ ରହିବା ଉଚିତ ।”

ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଫର୍ମ ଭଲ ନଥାଏ ତେବେ ସଚିନଙ୍କ ଦ୍ଵିତୀୟ ଉତ୍ତର ଏହା ରହିଥାଏ କି, ମୋତେ ନନ୍-ଷ୍ଟ୍ରାଇକରରେ ହିଁ ରହିବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଦ୍ୱାରା ମୋ ଉପରେ ଚାପ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ଭଲ କିମ୍ବା ଖରାପ ଫର୍ମ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ହିଁ ଉତ୍ତର ରହୁଥିଲା ।”

ଏହା ସହିତ ଗାଙ୍ଗୁଲି କହିଥିଲେ କି, ଥରେ ସେ ସଚିନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ବଲ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ କହିଥିଲେ କି, “ଯେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆଗୁଆ ଯାଇ ନନ୍-ଷ୍ଟ୍ରାଇକରରେ ଠିଆ ନହୋଇଛ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସଚିନ୍ ଟିଭିରେ ହିଁ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ବଲ୍ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହିପରି ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ହିଁ ହୋଇଛି, ମୁଁ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆଗକୁ ଯାଇ ନନ୍-ଷ୍ଟ୍ରାଇକରରେ ଯାଇ ଠିଆ ହୋଇଗଲି ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *