ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ନାମରେ FIR ଦାଖଲ ! ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଆଇନ କାନୁନ ଘେରରେ ଆସିଛି !

ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ନାମରେ FIR ଦାଖଲ ! ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଆଇନ କାନୁନ ଘେରରେ ଆସିଛି !

ବିଶ୍ଵରେ କୋରନା ଜୀବାଣୁର ବିପର୍ଯ୍ୟୟଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଲାକଡାଉନ୍ ପରିସ୍ଥିତି ଚାଲୁ ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ କୋରନା ମହାମାରୀର ଔଷଧକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦେଶରେ କ୍ଲିନିକାଲି ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଟୀକା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହାର କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଭଳି ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ କୋରନା ଟୀକା ଉଦ୍ଭାବନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ତଥାପି ଏକ ବଡ ଧରଣର ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି । ତେବେ ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ କୋରନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯୋଗ ଗୁରୁ ବାବା ରାମଦେବ କୋରାନିଲ ନାମକ ଔଷଧ ବାହାର କରି ନିଜ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ବଢାଇଛନ୍ତି ।

google

କାରଣ ବାବାଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଯେ ସେ ବିନା ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏହି ଔଷଧର ଅପବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ କି କୋରନାର କୌଣସି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନାହିଁ । ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣା ଚାଲୁ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ । ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାବା ରାମଦେବ ଏହି ଔଷଧରେ ଏମିତି କେଉଁ ଚମତ୍କାର ଜିନିଷ ମିଶ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି ଯାହା କୋରନା ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ହେବ ?

google

ଏଥି ସହିତ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ଔଷଧକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ରାଜନୀତି ଚାଲିଛି, ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇଦେଉଛୁ ଯେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ FIR ରୁଜ୍ଜୁ ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବାବା ରାମଦେବ ଏବଂ ଫର୍ମାର୍ସି ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ଏବଂ ପତାଞ୍ଜଳି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁରାଗ ବୈଷ୍ଣର୍ୟ୍ଯଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଡ଼ଃ. ବଲବୀର ସିଂ ତୋମର ଏବଂ ଡ଼ଃ. ଅନୁରାଗ ସିଂ ତୋମରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାଜସ୍ଥାନର ରାଜଧାନୀ ଜୟପୁରର ଜ୍ୟୋତିନଗର ଥାନାରେ FIR ପଞ୍ଜିକୃତ କରାଯାଇଛି । କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭୂଲ ଔଷଦ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବାବାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜ୍ଜୁ ହୋଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାନ୍ତି ଧାରୀବାଲା ମଧ୍ୟ ବାବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

google

ଆପଣମାନେ ଜାଣିଥାନ୍ତୁ ଯେ, କୋରନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇ, ନକଲି ଔଷଧ ତିଆରି କରି ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଯୋଜନାବଧ କରି ସମସ୍ତ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଔଷଧ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।ଏହା ଧାରା ୧୮୮,୪୨୦,୪୬୭,୧୨୦B, ଭଦ ସଂଗଠିତ ଧାରା ୩, ୪, ରାଜସ୍ଥାନ ମହାମାରୀ ରୋଗ ଅଧିନିୟମ ୨୦୨୦, ଧାରା ୫୪, ଆପଦକାଳୀନ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ ଏବଂ ଧାରା୪/୭ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ସ ଓ ମ୍ୟାଜିକ ରେମେଡି ଆକ୍ଟ ୧୯୫୪ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *