କରୋନାରେ ଭୟାତୁର କିମ୍: ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଦେଖାଦେଲେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ !

ପୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ,୩୦/୮: ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଏବେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ । ନିଜ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀରେ ନୂତନ ଉଦ୍ଭାବନ ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତଥିବା ସମୟରେ, ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଉ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନୂତନ ନିଷ୍ପତିକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ।

google

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ନିଜର କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଏଥର ଶାସକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଚୀନ୍ ସୀମାର ଏକ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖିଲେ ଗୁଳି କରିଦିଆଯିବ ।

ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକଙ୍କର ଏହି ଆଦେଶ ଲାଗୁ ହେବ ପରଠାରୁ ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଲୋକମାନେ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି । ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି କେସିଏନ୍ଏ ଅନୁଯାୟୀ କିମ୍ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଚୀନ୍ ସହ ସୀମା ବାଣ୍ଟୁଥିବା ଚାରୋଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ଏହି କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍ ସୀମା ନିକଟକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ କମ୍ ହେବ ।

jagran

ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ ସହ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସୀମା ୧,୪୨୦ କିଲୋମିଟର (୮୮୦ ମାଇଲ) ଲାଗି ରହିଛି । ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଚାରୋଟି ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ତର ହୈମଓଙ୍ଗ, ଉତ୍ତର ପ୍ୟୋଙ୍ଗାନ, ଚଙ୍ଗାନ ଏବଂ ରିଆଙ୍ଗଗୁଙ୍ଗ ଚୀନ ସୀମାକୁ ଲାଗିରହିଛି । କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବା ପରଠାରୁ ଚୀନ ସହ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋରିଆରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କରୋନା ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ସେଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ସୀମାରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଜଣେ ନେତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ରାଜନୈତିକ ବୈଠକରେ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରସାରକୁ ମନ୍ଥର କରିବାର ଉପାୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । କୋଭିଡ୍-୧୯ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି । ଖବର ମୁତାବକ, ହୋୟୋଙ୍ଗ ସହରର ପୋଲିସ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ-ଚୀନ୍ ସୀମାର ଏକ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ କାହା ଉପରେ ବି ଗୁଳି ଚାଳନା କରିପାରିବେ । ଯଦି ସୀମାରେ ବୁଲୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ଜରୁରୀ କାରଣ ନାହିଁ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରାଯିବ । ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ଗୁଳି ପଠାଯାଉଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ନୂତନ ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିପାରିବେ ।

ଉତ୍ତର ହୈମୟୋଙ୍ଗର ଜଣେ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘୋଷଣାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୫ ଅଗଷ୍ଟ ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୫ଟା ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମ କମାଣ୍ଡର ଏକ ଟେଲିଗ୍ରାମ ଜରିଆରେ ସେନାକୁ ଏକ କିଲୋମିଟର ଭିତରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ଗୁଳି ଚାଳନା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଆଦେଶ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*