ପିତା ମେଣ୍ଢା-ଛେଳି ଚରାନ୍ତି, ୮ ଜଣ ଝିଅ ଜାତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୫ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ…

ପିତା ମେଣ୍ଢା-ଛେଳି ଚରାନ୍ତି, ୮ ଜଣ ଝିଅ ଜାତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୫ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ…

ଆଜିର ଯୁଗରେ ଉଭୟ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ସମାନ ଅଟନ୍ତି । ଝିଅମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରି ଦେଶ ଏବଂ ପରିବାରର ନାମ ଆଲୋକିତ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁଅମାନଙ୍କଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ବରଂ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ପୁଅମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଦକ୍ଷ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନର ଚୁରୁ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗାଁ’ରେ ଏହି ୮ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ନିଅନ୍ତୁ । ଏହି ଆଠଟି ଝିଅ ସମାନ ପରିବାରର ଝିଅ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଜାତୀୟ ଖେଳାଳି ।

କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସେମାନେ କୌଣସି ସୁବିଧା କିମ୍ବା ତାଲିମ୍ ପାଇଁ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ପିତା ଜଣେ ମେଷପାଳକ ଅଟନ୍ତି । ଏହି ଆଠଟି ଝିଅ ସମାନ ପରିବାରର ତିନି ଭାଇଙ୍କ ଝିଅ, ଯେଉଁମାନେ ଚୌଧୁରୀ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି । ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଏହି ଝିଅମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଚାଷକୁ ଏକ ଖେଳ ପଡିଆରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ କୌଶଳ ଆଧାରରେ ସେ ପରିବାର ଏବଂ ଗାଁ’ର ନାମ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥିଲେ ।

ଗାଁ’ର ଲୋକମାନେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ଏହି ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଏହି ଝିଅମାନେ ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ନାମ ଅର୍ଜନ କରି ଗାଁ’ର ଅନ୍ୟ ଝିଅମାନଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଝିଅମାନେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସାମାଜିକ ସେବା କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଝିଅମାନଙ୍କ ସହିତ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କରି ପରିଚିତ କରାଇବୁ ।

ସରୋଜ୍ : ୩୦ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତି ଗାଁ’ର ନାମକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥିଲେ

ଜାତୀୟ ଖେଳାଳି ସରୋଜ ଦେବକରନ୍ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଝିଅ । ତାଙ୍କ ପିତା ମେଣ୍ଢା ଓ ଛେଳି ଚରାନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଚାଷ କରନ୍ତି । ସରୋଜ ଜଣେ ପୋଷ୍ଟ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ । ସେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସେ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ଗତ ଦଶ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।

ସୁମନ୍ : ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଆଥଲେଟିକ୍ସ

ଦେବକରନ୍ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଝିଅର ନାମ ସୁମନ୍ ଚୌଧୁରୀ । ସେ ସରୋଜଙ୍କଠାରୁ ବଡ । ସେ ଜଣେ MA ପାସଆଉଟ୍ । ଜାତୀୟ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ନିଜର ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ।

କମଲେଶ୍ : ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଏବଂ ୬ ଥର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପଦକ ବିଜେତା

ଦେବକରନ୍ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ତୃତୀୟ ଝିଅର ନାମ କମଲେଶ୍ ଚୌଧୁରୀ । ସେ ଜଣେ ସ୍ନାତକ । ସେ ଜଣେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଖେଳାଳି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ସେ ୬ ଥର ପଦକ ଜିତି ପରିବାରର ମୁଣ୍ଡ ଗର୍ବରେ ଉଚ୍ଚା କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସମାଜ ପାଇଁ ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

କୈଲାଶ କୁମାରୀ : ସିଆଇଡ଼ି ସିବିରେ କନଷ୍ଟେବଳ

ଜାତୀୟ ଖେଳାଳି କୈଲାଶ ହେଉଛନ୍ତି ଶିଶୁପାଲ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଝିଅ । ସେ ଜଣେ ସ୍ନାତକ । ତାଙ୍କ ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ପରି ସେ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସିଆଇଡ଼ି ସିବିରେ କନଷ୍ଟେବଳ ।

ସୁଦେଶ : ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଖେଳାଳି ଏବଂ ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ

ଶିଶୁପାଲ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଝିଅର ନାମ ହେଉଛି ସୁଦେଶ । ତାଙ୍କ ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ପରି ତାଙ୍କ ବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ କ୍ରୀଡା ଅଟେ । ସେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ନିଶା : ୨୦ଟି ପଦକ ବିଜେତା

ଶିଶୁପାଲ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ତୃତୀୟ ଝିଅର ନାମ ନିଶା । ସେ ଜଣେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରାପ୍ତ ଝିଅ । ସେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ସେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ୨୦ଟି ପଦକ ଜିତି ପରିବାରର ନାମ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଛନ୍ତି ।

ପୂଜା : ୫ ପଦକ ବିଜେତା

ଶିଶୁପାଲ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଝିଅ ପୂଜା ଜଣେ ସ୍ନାତକ । ସେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ୫ଟି ପଦକ ଜିତି ପରିବାର ଏବଂ ଗାଁ’ର ନାମ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥିଲେ ।

ସୁମିତ୍ରା : ଆରଏସିରେ କନଷ୍ଟେବଳ ଏବଂ ୨ ପଦକ ବିଜେତା

ରାମସ୍ୱରୂପ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଝିଅ ସୁମିତ୍ରା ଜଣେ ବିଏଡି ପାସ୍ । ସେ ଜଣେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରର ଖେଳାଳି । ସେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଦୁଇଟି ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଆରଏସିରେ କନଷ୍ଟେବଳ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହି ସମସ୍ତ ଝିଅମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିଶ୍ରମର ଶକ୍ତିରେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । କମ୍ ସମ୍ବଳ ସହିତ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସ୍ୱପ୍ନକୁ କିପରି ପୂରଣ କରିବ, ଏହା ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଶିଖାଯାଇପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *