ସାବଧାନ ! ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିବ ଫେସବୁକର କପୁଲ୍ ଚାଲେଞ୍ଜ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮/୯: ଫେସବୁକ କପୁଲ୍ ଚାଲେଞ୍ଜରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦମ୍ପତିମାନେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ । ମହଙ୍ଗା ପଡିପାରେ ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସାଇବର କ୍ରାଇମର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଫଟୋ ବ୍ୟବହାର କରି ହ୍ୟାକର୍ ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଆଗ୍ରା ସାଇବର ସେଲ୍ ରବିବାର ଏକ ଆଡଭାଇଜାରୀ ଜାରି କରିଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜିକାଲି ଫେସବୁକ୍ ଆଇଡି ଖୋଲିବାରେ ମାତ୍ରେ କପୁଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ହଜାର ହଜାର ଦମ୍ପତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଦମ୍ପତି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ତଳେ ଏହାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିଛି । ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ନିଜର ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଦମ୍ପତି ନିଜ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଅପଲୋଡ୍ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ପୋଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଶେୟାର ହେବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛି । ସାଇବର ସେଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଦମ୍ପତି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପ୍ରାମାଣିକ ନୁହେଁ । କିଏ ଏହା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ତାହା ମଧ୍ୟ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆପଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଦେବାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ସାଇବର ହ୍ୟାକର୍ ଆପଣଙ୍କର ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଫଟୋଗୁଡ଼ିକର ମାଫ୍ଡ (ଫଟୋ ଏଡିଟ୍ କରିବା) କରିପାରିବ ।

– ସାଇବର ହ୍ୟାକର୍ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା କିମ୍ବା ବଦନାମ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରେ ।

– ଅପଲୋଡ୍ ଫଟୋ ଦ୍ୱାରା ଫେସବୁକରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ନକଲି ଆଇଡି ତିଆରି କରିପାରିବ ।

– ଏହି ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଅଶ୍ଳୀଳ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ସାଇବର କ୍ରାଇମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ ।

– ନକଲି ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ତିଆରି କରି ପରିଚିତମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ମାଗି ପାରିବ ।

– ଅନଲାଇନରେ ହେଉଥିବା କୌଣସି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସତ୍ୟତା ଚିହ୍ନଟ କରନ୍ତୁ ।

– ନିଜ କାର୍ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

– ଫଟୋ ଶେୟାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୁରକ୍ଷା ଫିଚର୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ହ୍ୟାକର୍ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

– ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ କିମ୍ବା ଘରର ଫଟୋ କିମ୍ବା ସୂଚନା ବିଷୟରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

କପୁଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସହ ସିଙ୍ଗଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ରହିଛି । ଏଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଏକାକୀ ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାର ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ନେଉଛନ୍ତି । କମଳା ନଗରର ବାସିନ୍ଦା ବିନୀତ ଖାନ୍ନା କହିଛନ୍ତି, ସେ ଫେସବୁକରେ ସିଙ୍ଗଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଲେଖିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କ ଭାଉଜ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସେହିପରି ସଞ୍ଜୟ ପ୍ଲେସସ୍ଥିତ ଅଫିସରେ କାମ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଜଳି କହିଛନ୍ତି, ସେ ଫେସବୁକରେ ସିଙ୍ଗିଲ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରେ ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ କରିବା ମାତ୍ରେ ଯୁବକମାନେ ବିବାହ ପାଇଁ ଅଫର୍ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ଏସବୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରେ ଭାଗନେବା ପୂର୍ବରୁ ବୁଝି ବିଚାରି କାମ କରିବା ଜରୁରୀ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*