କରୋନା କାଳରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜନସାଧାରଣ ମାନଙ୍କୁ ପଡିଲା ଦ୍ଵିଗୁଣା ପ୍ରଭାବ  ! ମହଙ୍ଗା ହେଲା ବିଜୁଳି, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବଢ଼ିଲା ଦର…

କରୋନା କାଳରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜନସାଧାରଣ ମାନଙ୍କୁ ପଡିଲା ଦ୍ଵିଗୁଣା ପ୍ରଭାବ ! ମହଙ୍ଗା ହେଲା ବିଜୁଳି, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବଢ଼ିଲା ଦର…

କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଚାକିରୀ ଉପରେ ବିପଦ ମାଡି ବସିଛି, ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜୁଳିର ଦରକୁ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା କରି ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହା ସହିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ଵିଗୁଣା ପ୍ରଭାବ ପଡିଯାଇଛି । ଓଡିଶା ବିଦ୍ୟୁତ ନିୟାମକ ଆୟୋଗ (ଓଇଆରସି) ଶନିବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜୁଳି ଦରରେ ୩୦ ପଇସା ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍ ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛି ।

ଯାହା ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ବିଜୁଳି ଦର ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯିବ । ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ଓଇଆରସି କହିଛି ଯେ, ମୋଟାମୋଟି ରିଟେଲ୍ ଯୋଗାଣ ମୂଲ୍ୟରେ ଏହା ୫.୬୦ ପ୍ରତିଶତର ବୃଦ୍ଧି ଅଟେ । ନ୍ୟୁନତମ ଫିକ୍ସ ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ନାହିଁ । ଓଇଆରସିର ସଚିବ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରିଟେଲ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିସିଟି ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରାୟତଃ ୫.୬ ପ୍ରତିଶତ ହେବ । ବିପିଏଲ୍ ଏବଂ ସିଞ୍ଚାଇ ଉପଭୋକ୍ତା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇନାହିଁ । ନୂତନ ଦର ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ମାସିକ ନ୍ୟୁନତମ ନିଶ୍ଚିତ ଶୁଳ୍କ, ଦାବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ମିଟରର କ୍ରୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇନାହିଁ ।

ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଲା ବିଜୁଳି ଦର:-

ଓଡିଶା ଭଳି ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ବିଜୁଳିର ଦରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ବିହାର ବିଦ୍ୟୁତ ବିନିୟାମକ ଆୟୋଗ (ବିଇଆରସି) ହାରାହାରି ୦.୬୩ ପ୍ରତିଶତ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ନୂତନ ଦର ରାଜ୍ୟରେ ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ । ଏହି ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରଭାବ ଗ୍ରାମୀଣ ଏବଂ ସହରୀ ଉଭୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ।

ନୂତନ ଦର ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ସହରୀ ଘରୋଇ ବିଜୁଳି ଉପଭୋକ୍ତା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ୫ ରୁ ୩୫ ପଇସା ମଧ୍ୟରେ ହେବ । ପ୍ରଥମ ୧୦୦ ୟୁନିଟ୍ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ୬.୦୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୟୁନିଟର ଉପସ୍ଥିତ ମୂଲ୍ୟରେ ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଯାହାକି ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ୦ ଠାରୁ ୧୦୦ ୟୁନିଟ ମଧ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬.୧୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍ ହେବ । ଯେତେବେଳେ କି ୧୦୧ ରୁ ୨୦୦ ୟୁନିଟ୍ ପାଇଁ ଏହି ସମୟରେ ୬.୮୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍ ପାଇଁ ଯାଇଥାଏ, ଯାହାକି ଆସନ୍ତା ମାସ ଠାରୁ ୬.୯୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍ ହେବ । ଏହିଭଳି ଭାବରେ ୨୦୧ ରୁ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ପାଇଁ ୭.୭୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୮.୦୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୟୁନିଟର ସାଧାରଣ ଜନତା ମାନଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ଉପରକୁ ୮.୫୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୟୁନିଟ ମୂଲ୍ୟରେ ଚାର୍ଜ କରାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *