ଅଷ୍ଟମଶ୍ରେଣୀ ପାସ୍ ଏକ ଛାତ୍ର କଲେ ଆବର୍ଜନାରୁ ତିଆରିକଲେ ଏକ ଅଜବ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ! ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଅର୍ଜନ କରନ୍ତି…

ଅଷ୍ଟମଶ୍ରେଣୀ ପାସ୍ ଏକ ଛାତ୍ର କଲେ ଆବର୍ଜନାରୁ ତିଆରିକଲେ ଏକ ଅଜବ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ! ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଅର୍ଜନ କରନ୍ତି…

ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଆବିଷ୍କାରର ଜନନୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ତାମିଲନାଡୁର ମଦୁରାଇର ମେଲାକଲ ଗାଁ’ରେ ରହୁଥିବା ୫୭ ବର୍ଷୀୟ ପିଏମ୍ ମୁରୁଗେସନଙ୍କ କଥା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ମୁରୁଗେସନ୍ କଦଳୀ ଫାଇବାରରୁ ଦଉଡ଼ି ତିଆରି କରି ଏପରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି କରି ଆଜି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କର ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଉତ୍ପାଦର ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ନୁହେଁ ବରଂ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକରେ ଜଣାଶୁଣା । ଲୋକେ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ବିଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିନିଷପତ୍ର ସବୁ କିଣାବିକା କରିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି ।

ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ମିଳିଲା ପରିଚୟ

ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ମୁରୁଗେସନ୍ ନିଜ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ କେତେଗୁଡିଏ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଛନ୍ତି । ମୁରୁଗେସନ୍ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଆବିଷ୍କାର ତାଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନରେ କାମ ଆସେ ଏବଂ ତାହାକୁ ସେ ଖୁବ୍ ସହଜରେ ପ୍ରଭାବୀ ଓ ଆକର୍ଷକ ଉତ୍ପାଦ ନିର୍ମାଣ କରନ୍ତି । ନିଜର ଏହି ଆବିଷ୍କାର ବଳରେ ସେ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ଛିଡ଼ା କଲେ ଏଥିସହିତ ନିଜ ଗାଁ’ର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ସ୍ତରରେ ରୋଜଗାର ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ଭରି ରହିଛି ଜୀବନ

ପିଏମଙ୍କ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ଭରି ରହିଛି । ଚାଷରେ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠପଢା ଛାଡିବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅଭାବରୁ ସହ୍ୟ କରୁଥିଲା ଏବଂ ଘରେ ଖାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କାଟିଏ ନଥିଲା । ଏମିତିରେ ତାଙ୍କ ପଢ଼ା ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠାଇବା ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ବୋଝ ଥିଲା । ମୁରୁଗେସନ୍ ପାଠପଢା ଛାଡ଼ି ପିତାଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ କାମରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ।

ଏହି କ୍ଷଣରେ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା ଜୀବନ

ମୁରୁଗେସନ୍ କୃଷି ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି ତେବେ ସେ ବାଲ୍ୟ କାଳରୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅସଫଳତା ଦେଖିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟର କୃଷି ବିଭାଗ ସାହାଯ୍ୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ଚାଷରେ କିଛି ବିଶେଷ ଟଙ୍କା ଅର୍ଜନ ହୋଇପାରୁନଥିଲା । ଏମିତିରେ ଯେତେବେଳେ ନିଜ ଆଖପାଖରେ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ନିରାଶା ହାତ ଲାଗେ, କିନ୍ତୁ ଦିନେ ସେ ନିଜ ଗାଁ’ରେ କାହାକୁ ଫୁଲର ମାଳା ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ରସି ବଦଳରେ କଦଳୀର ଫାଇବର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାର ନଜର ଆସିଲେ । ଏପରି କିଛି କ୍ଷଣରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା ।

ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାରୁ ମିଳିଲା ପରିଚୟ

ସେ ଏହି ସମୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଯେ ସେ କଦଳୀ ଆବର୍ଜନାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉତ୍ପାଦର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ଏହା ତ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ କଦଳୀଗଛର ପତ୍ର ଓ ଫଳ ଆଦି ସବୁ ବ୍ୟବହାରରେ ଆସେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଚୋପା ଆବର୍ଜନାକୁ ଯାଏ । ତାଙ୍କୁ କୃଷକମାନେ ଜଳାଇ ଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଲେଣ୍ଡଫିଲ୍ ପାଇଁ ପଠାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦିଓ ମୁରୁଗେସନକୁ କଦଳୀର ଏହି ଫାଇବର ତାଙ୍କୁ ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହି ଆବର୍ଜନା ଯୋଗୁଁ ସେ ନିଜର ଏକ ଭିନ୍ନ ଛବି ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ।

ଆରମ୍ଭରେ ଆସିଲା ଅନେକ ଅସୁବିଧା

୨୦୦୮ରେ ମୁରୁଗେସନ୍ କଦଳୀ ଫାଇବରରୁ ରସି ତିଆରି କରିବା କାମ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସେ କଦଳୀ ଫାଇବାରର ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଫୁଲର ମାଳା ତିଆରି କରୁଥିବା ସମୟରେ ଦେଖିଲେ । ସେଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି କଥାର ପ୍ରେରଣା ମିଳିଥିଲେ । ଏହା ବିଷୟରେ ସେ ପରିବାର ସହ ଚର୍ଚ୍ଚା କଲେ ଓ ଏହାପରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ଏହି କାମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ । ଆରମ୍ଭରେ ଏହି କାମ ବହୁତ କଷ୍ଟକର ଥିଲା ।

ସେ ସବୁକିଛି ନିଜ ହାତରୁ କରୁଥିଲେ । ଏମିତିରେ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗେ ଓ ଫାଇବରରୁ ରସି ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ଏହା ଅନେକ ଥର ଅଲଗା ମଧ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା ।

ଏଥିପାଇଁ ସେ ନଡ଼ିଆ ଚୋପାରୁ ଦଉଡ଼ି ତିଆରି କରୁଥିବା ଯନ୍ତ୍ରପାତିରେ ଏହାର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟୋଗ କଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଲା ନାହିଁ । ଏହାପରେ ସେ ନଡ଼ିଆ ଚୋପାକୁ ପ୍ରୋସେସ୍ କରିବା ଯନ୍ତ୍ରରେ କଦଳୀ ଫାଇବରର ପ୍ରୋସେସିଂର ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ କାମ ଆସିଲା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଉପାୟ ଆସିଲା । ମୁରୁଗେସନ୍ ଫାଇବରର ଯନ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ପ୍ରୟୋଗ କରାଗଲା ଓ ଶେଷରେ ସେ ପୁରୁଣା ସାଇକେଲରରିଂ ଓ ପୁଲ୍ଲୀର ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ଯନ୍ତ୍ର ତିଆରି କଲେ । ଏହା ଖୁବ୍ କମ୍ ଟଙ୍କାରେ ଏବଂ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଲା ।

ଯନ୍ତ୍ରକୁ ମିଳିଲା ସମ୍ମାନ

ମୁରୁଗେସନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଫାଇବରର ପ୍ରୋସେସିଂ ପରେ ଏଥିରୁ ଯାହା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି କରୁଥିଲେ ତାହା ବଜାର ଅନୁକୂଳ ଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଦଉଡିର ଗୁଣବତ୍ତାରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଓ ଲଗାତାର ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଯନ୍ତ୍ର ପାଖାପାଖି ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା । ଏହି ଯନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପେମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ମିଳିଲା । ଯନ୍ତ୍ର ପରେ “ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆସିଷ୍ଟେଣ୍ଟ କାଉନ୍ସିଲିଂ”ରୁ ସେ ସଂପର୍କ କଲେ । ସେ ନିଜ ଯନ୍ତ୍ରକୁ ଦେଖାଇଲେ ଓ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଲା ।

ଏହାପରେ ସେ ଗାଁକୁ ଆସି ଯନ୍ତ୍ର ଦେଖି ଗଲେ ଓ ତାଙ୍କର ଏହି ଉପାୟକୁ ପସନ୍ଦ କଲେ । ସେହି ସ୍ଥାନର ଅନ୍ୟ କୃଷକକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ଶିଖାଇଲେ ଓ ନିଜ କଦଳୀ ଆବର୍ଜନାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏମିତିରେ ସେ ୨୦୧୭ରେ ରସି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଯନ୍ତ୍ର ତିଆରି କଲେ । ଏହି ଯନ୍ତ୍ରର ବିଶେଷତ୍ୱ ଏହା ଥିଲା ଯେ ଏହା ଦଉଡି ତିଆରି କରିବା ସହିତ ୨ ରସିକୁ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଯୋଡ଼ି ଦିଆଯାଏ ।

ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ସମ୍ମାନରେ କରାଗଲା ସମ୍ମାନିତ

ଏହି ଯନ୍ତ୍ରରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାଙ୍ଗରେ ୫ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଥାଏ, ଯେଉଁଥିରୁ ଅଢେ଼ଇ ହଜାର ମିଟର ଲମ୍ବା ଦଉଡି ତିଆରି ହୋଇପାରେ । ଏମିତିରେ ତାଙ୍କ କାମ ମଧ୍ୟ ଖୁବଶୀଘ୍ର ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ନିଜର ଏହି ଆବିଷ୍କାର ଓ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ମୁରୁଗେସନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ତାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ, ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଦୀ ବିକାଶ ଓ ଗ୍ରାମଉଦ୍ୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପିଏମଜିପି ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ “କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୁରସ୍କାର” ଓ “ଜବଲପୁରରେ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦ୍ୟମୀ” ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *