କରୋନା ସମୟରେ ରସୁଣ ତିଆରି ଚାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସେବନ କରନ୍ତୁ ! ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ସୁଧାର ଆସିବା ସହିତ ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ଫାଇଦା, ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ଜାଣନ୍ତୁ…

କରୋନା ସମୟରେ ରସୁଣ ତିଆରି ଚାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସେବନ କରନ୍ତୁ ! ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ସୁଧାର ଆସିବା ସହିତ ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ଫାଇଦା, ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ଜାଣନ୍ତୁ…

କରୋନା ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହିପରି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ପୁଷ୍ଟିକର ଥିବା ସହିତ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । କରୋନା ସମୟରେ ଗୋଟିଏ କଥା ଲୋକଙ୍କ ମୁଖରୁ ଅଧିକ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ତାହା ହେଉଛି, ନିଜ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ୍ କରିବା । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଠାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ହେତୁ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ରୋଗ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଆଜି ଆମେ ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ରସୁଣ ଚାହା’ର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ କି ରୋଷେଇ ଘରେ ରସୁଣ ସହଜରେ ମିଳିଥାଏ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚାହା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ରସୁଣ ଚାହା ପିଇବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଯଦି ରସୁଣ ଚାହା ପାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ବ୍ଲଡ଼ ସୁଗର୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହାର ଅନେକ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ରସୁଣରେ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଗୁଣ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ରସୁଣ ଚାହା’ରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଅଦା ଏବଂ ଡାଲଚିନି ମିଶାନ୍ତି ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଅଧିକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଚାହା’ର ସ୍ୱାଦ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ି ଯାଇଥାଏ ।

ରସୁଣ ଚାହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପଦ୍ଧତି

୧. ରସୁଣ ଚାହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏକ ଖାଲି ପାତ୍ର ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ କପ୍ ପାଣି ନେଇ ‘ଗ୍ୟାସ୍’ରେ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ।

୨.ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ସମୟ ପରେ ରସୁଣକୁ ଚୂର୍ଣ୍ଣ କରି ଫୁଟୁଥିବା ପାଣିରେ ପକାନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ୍ କଳା ଲଙ୍କା ମଧ୍ୟ ମିଶାନ୍ତୁ ।

୩. ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ୫ ମିନିଟ୍ ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରି ଗୋଟିଏ ପାତ୍ର ସାହାଯ୍ୟରେ ଚାହା ଛାଣନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ଚାହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି ।

ରସୁଣ ଚାହା’ର ଫାଇଦା

* ଯେଉଁ ଲୋକ ମାନଙ୍କର ଶରୀରର ଓଜନ ଅଧିକ ସେମାନଙ୍କୁ ରସୁଣ ଚାହା ସେବନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ରସୁଣ ଚାହା ଶରୀରର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶରେ ଥିବା ଚର୍ବି କୁ ଦ୍ରବଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

* ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ମଧୁମେହ ରୋଗକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରସୁଣ ଚାହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ରସୁଣ ଚାହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ଼ ସୁଗର୍ ସ୍ତର କମିଯାଏ । ଏହା ସହିତ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

* ଯଦି ରସୁଣ ଚାହା ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ହାର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆସିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଥାଏ । ଏହା ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ହାର୍ଟ ସହିତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବା ।

* ଯଦି ରସୁଣ ଚାହା ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଶରୀର ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

* ରସୁଣ ଚାହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ପାନୀୟ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଭଲ ଅଟେ ତେବେ ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବେ ।

* ଯଦି ରସୁଣ ଚାହା ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଶରୀର ଭିତରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ମଇଳାକୁ ବାହାର କରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *