‘DRDO’ ବନାଇଛି ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ ଡିପକୋଭାନ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଆଣ୍ଟିବଡି କିପରି ଜାଣିବା…

‘DRDO’ ବନାଇଛି ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ ଡିପକୋଭାନ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଆଣ୍ଟିବଡି କିପରି ଜାଣିବା…

ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିହ୍ନଟ କିଟ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର୍) ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି । ସ୍ୱଦେଶୀ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଡିପକୋଭାନ୍ କିଟ୍ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି ।

ଡିଫେନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ)ର ଏକ ଲ୍ୟାବ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିହ୍ନଟ ଆଧାରିତ କିଟ୍ ‘ଡିପକୋଭାନ୍’ ବିକଶିତ କରିଛି । ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିପେଜ୍- ଭିଡିଏକ୍ସ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଆଇଜିଜି ଆଣ୍ଟିବଡି ହେଉଛି ଏକ ମାଇକ୍ରୋୱେଲ୍ ଏଲିସା ବିକଶିତ । ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ କହିଛି ଯେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବିପକ୍ଷରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି କିଟ୍ ସିରୋ ତଦାରଖରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଏହି କିଟ୍ ସ୍ପାଇକ୍ ଏବଂ ‘SARS-CoV-2’ ଜୀବାଣୁର ନ୍ୟୁକ୍ଲିଓକୈପସିଡ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ । ଏଥିରେ ଉଚ୍ଚ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ୯୭% ଏବଂ ୯୯%ର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ଅଛି । ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ କହିଛି ଯେ ଏହା ୱାଙ୍ଗାର୍ଡ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ସ ପିଭି ଲିମିଟେଡର ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ୱାଙ୍ଗାର୍ଡ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ସ ହେଉଛି ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ବିକାଶ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ନିଦାନ କମ୍ପାନୀ ।

ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତିନିଟି ବ୍ୟାଚ୍ ଉତ୍ପାଦ ବୈଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିହ୍ନଟ କିଟ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ICMR) ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି । ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଡିପକୋଭାନ୍ କିଟ୍ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ଏହାପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଚୟନ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ନମୁନାରେ ଏହାର ବ୍ୟାପକ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ।

ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଔଷଧ

ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ ଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ୍-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୨-ଜି ଔଷଧର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଭାରତର ଡ୍ରଗ୍ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ । ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚରେ ଏହି ଔଷଧର ୧୦ ହଜାର ଡୋଜ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ 2-deoxy-D-glucose ନାମକ ଏହି ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ୍ ଔଷଧ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ (୧୦,୦୦୦ ଡୋଜ୍) ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *