ଚଉଠି ରାତିରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଭୁଲ ନଚେତ ଆପଣଙ୍କ ରୋମନ୍ସ ଫିକା ପଡିଯିବ..

ଚଉଠି ରାତିରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଭୁଲ ନଚେତ ଆପଣଙ୍କ ରୋମନ୍ସ ଫିକା ପଡିଯିବ..

ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଚଉଠି ରାତିରେ ଏହି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ନଚେତ ଆପଣଙ୍କ ରୋମାନ୍ସ ଥଣ୍ଡା ପଡିଯିବ ।

ଆମ ସମାଜରେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବିବାହକୁ ଏକ ସଂସ୍କାରର ରୂପ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଭଳି ଜୀବନରେ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ଠିକ ସେହିଭଳି ବିବାହ ମଧ୍ୟ ଜୀବନର ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଟି ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନର ଏକ ବିଶେଷ ସମୟ ଆସିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ବିବାହ ହୋଇଥାଏ । ବିବାହ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ଅର୍ଥାତ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ନାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରୋମାନ୍ସ ଏକ ଅନୁଭୂତି ଅଟେ । ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିର ଇଛା ତାହାର ସାଥି ଠିକ ଚିନ୍ତାଧାରାର ହୋଇଥାଉ ଏବଂ ଖୋଲାଖୋଲି ରୂପରେ ନିଜର ମନର କଥା କରିପାରୁ ।

ଆମ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ବିବାହ ସର୍ବଦା ବୁଜୁର୍ଗଙ୍କ ଇଛା ଅନୁସାରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରଥମେ ଝିଅ ପୁଅ ପରସ୍ପରକୁ ନଦେଖି ବିବାହ କରିନେଉଥିଲେ । ଏହିପରି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୋମାନ୍ସର କଳ୍ପନା କରିବା ଅନୁଚିତ ଅଟେ । ଆଜି ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଘରର ବୁଜୁର୍ଗ ମାନେ ହିଁ ବିବାହ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି ଯାହାଫଳରେ ପୁଅ ଝିଅ ପରସ୍ପରକୁ ଠିକ ରୂପରେ ଜାଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ବିବାହ ରାତିରେ ବର୍ତ୍ତାଳାପ ନିମନ୍ତେ ଅନେକ ବିଷୟ ରହିଥାଏ

ଯେତେବେଳେ ଦୁଇଜଣ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ହଠାତ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ କଣ ସବୁ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ତାହା କହିବା ଅନୁଚିତ ହେବ । ଦୁହେଁ ସଙ୍କୋଚରେ ରୁହନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ବିଷୟ ରହିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଏହିପରି ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ବିବାହର ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହିପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ରୋମାନ୍ସ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅନ୍ତ ହୋଇଯିବ ।

ବିବାହର ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ଏହି କାମ କରିବା ଅନୁଚିତ

ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଅତୀତ ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତାଳାପ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିର କିଛି ନା କିଛି ଅତୀତ ରହିଥାଏ ଯାହାକୁ ଛାଡି ସେ ନୂତନ ଜୀବନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ । କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଅତୀତ ବହୁତ ଭୟଭୀତ ହୋଇଥାଏ । ତାହା ବିଷୟରେ ମନେ ପକାଇ ନିଜ ହୃଦୟକୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବିବାହର ପ୍ରଥମ ରାତିରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାତିରେ ନିଜ ସାଥିଙ୍କ ସହ ଅତୀତ ବିଷୟରେ କୌଣସି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିବା ଅନୁଚିତ । ଏହିପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅନ୍ତ ହୋଇଯିବ ।

ପରିବାରର ଦୁର୍ଗୁଣ ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତାଳାପ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ରହିଥାଏ ଯେ ସେମାନେ ପରିବାରର ଦୁର୍ଗୁଣ ସର୍ବଦା ଗଣିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତି ବିବାହରେ କିଛି ନା କିଛି ଅଭାବ ରହିଯାଇଥାଏ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ସେହି ସବୁ ପଛରେ ଛାଡି ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢି ଚାଲନ୍ତୁ । ଏହିପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଛବି ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଭୁଲ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଭାଙ୍ଗି ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ ।

ରୋମାନ୍ସ କରିବା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ରତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ବିବାହର ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ପରସ୍ପରକୁ ଠିକ ରୂପରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଯେତେ ଅଧିକ ଆପଣ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କୁ ଜାଣିବେ ସେତିକି ହିଁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ରୋମାଣ୍ଟିକ ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ରୋମାନ୍ସ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପରସ୍ପରକୁ ଠିକ ରୂପରେ ଜାଣିଗଲେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାରେ ସହଜ ଅନୁଭବ କରିବେ ।

ସାଥୀଙ୍କ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଦୁନିଆରେ କେହି ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହନ୍ତି । ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ କିଛି ନା କିଛି ଦୁର୍ବଳତା ରହିଥାଏ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଲୋକଙ୍କ ଭଲ ଗୁଣ ଏବଂ ଖରାପ ଗୁଣ ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ଜଣେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିଚୟ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସାଥିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଦୁର୍ବଳତା ରହିଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ସେହି ବିଷୟରେ ବିବାହର ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ବର୍ତ୍ତାଳାପ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସେହି ବିଷୟରେ ଆପଣ ପରେ ପ୍ରେମରେ ବର୍ତ୍ତାଳାପ କରି ମିଳିତ ରୂପରେ ସେହି ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଦୂର କରିପାରିବେ । ଯଦି ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ହିଁ ଆପଣ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବେ ତେବେ ସାଥୀଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରେମ ପ୍ରତିବଦଳରେ ଘୃଣା ଜାତ ହୋଇଯିବ ।

ସାଥୀଙ୍କ ବିଷୟ ମନ ଦେଇ ଶୁଣନ୍ତୁ

କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ରହିଥାଏ ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ତେବେ କେବଳ ନିଜେ ହିଁ କହି ଚାଲନ୍ତି । ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ ସେ ସାମ୍ନା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବା ଉଚିତ । ଏହି ସମୟ ପରସ୍ପରକୁ ବୁଝିବା ଉଚିତ ଯଦି ଆପଣ ସାଥୀଙ୍କୁ କହିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେବେ ନାହିଁ ତେବେ ପରସ୍ପରକୁ କିପରି ବୁଝିବେ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବେ ତେବେ ସେ ଆପଣଙ୍କ ସଂମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ କରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *