ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ , ନଚେତ ଜୀବନରେ ଆସିପାରେ ଅସୁବିଧା

ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଦାନ କୁ ପୁଣ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନର ସବୁ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଜାଣତରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅବାଞ୍ଛିତ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଓଲଟା ପ୍ରଭାବ ଜୀବନରେ ପଡିଥାଏ । ତେଣୁ ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ୫ଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଦାନ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ହାନି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଅବାଞ୍ଛିତ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ୫ଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ :

ଝାଡୁ ଦାନ କରିବା

କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଘରେ ଥିବା ଝାଡୁକୁ କେବେ ବି ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଝାଡୁ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭ ଅଟେ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ୍ମୀଦେବୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଦେବୀଙ୍କ କୃପା କମିଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ ।

ଷ୍ଟିଲ ବାସନ କିମ୍ବା ବସ୍ତୁ

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆପଣ ଷ୍ଟିଲ୍ ବାସନ କିମ୍ବା ଜିନିଷ ଦାନରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ । ବାସ୍ତବରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ଷ୍ଟିଲ ବାସନ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟିଲରେ ନିର୍ମିତ ବାସନ କିମ୍ବା ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଘରୁ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଘରୁ ଚାଲିଯାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଷ୍ଟିଲ ବାସନ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ସମସ୍ତ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ।

ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେକୌଣସି ନିର୍ବସ୍ତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପୋଷାକ ଦେବା ଏକ ପୁଣ୍ୟର କାର୍ଯ୍ୟ । କିନ୍ତୁ କେହି କେବେ ପୁରୁଣା କିମ୍ବା ପିନ୍ଧିଥିବା ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି ତୁମେ କାହାକୁ ପୋଷାକ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଏପରି ପୋଷାକ ଦିଅ ଯାହାକି ନୂଆ କିମ୍ବା କାହା ଦ୍ୱାରା ପିନ୍ଧାଯାଇ ନାହିଁ । ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟତଃ ଘରେ ଅସୁସ୍ଥତା ଲାଗି ରହିଥାଏ ।

ତେଲ ଦାନ

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଶନିବାର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦିନ ସୋରିଷ ତେଲ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଖରାପ ତେଲ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହୃତ ତେଲ କେବେବି ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଖରାପ ତେଲ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହୃତ ତେଲ କାହାକୁ ଦାନ କଲେ ଶନି ଦେବ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରିବା

ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବଳକା କିମ୍ବା ବାସୀ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରନ୍ତି । ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରିବା ଏକ ପୁଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ , କିନ୍ତୁ ବଳି ପଡିଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇପାରେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଭୋକିଲା ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବାର ପୁଣ୍ୟ ସେତେବେଳେ ମିଳିବ ଯଦି ଖାଦ୍ୟ ସତେଜ ହୋଇଥିବ । କୌଣସି ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଦାପି ବାସୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ସଦସ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥ ରହିଥାନ୍ତି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*