ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଯଦି ତୁରନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୌଚାଳୟ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି, ତେବେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ! ଆଉ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ…

ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଯଦି ତୁରନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୌଚାଳୟ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି, ତେବେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ! ଆଉ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ…

ଆଜି ମଣିଷ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ଏବଂ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଜୀବନ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ହୋଇ ରହିଛି । ଏହି ଚାପ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ମଣିଷକୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ହେଉଛି କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ । ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ ନ ହେବା । ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷଙ୍କର ଏହି ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଆମେ କହିପାରିବା ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଅନ୍ୟ କାହାର ଅଟେ । ଦୁନିଆର ସମସ୍ତେ ଏକ ପ୍ରକାର ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ।

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଏପରି ସମସ୍ୟା ଅଛି ଯେ ସେମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟର ତୁରନ୍ତ ପରେ ଶୌଚ ଯାଆନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କୌଣସି ଭୋଜି କିମ୍ବା ବିବାହକୁ ଯାଇ ଖାଦ୍ୟ କୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଭୟଭୀତ ହେବେ । କାରଣ କିଛି ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୌଚ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

ଯେଉଁମାନେ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ରୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ଅଟେ । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ ଭଲ କିଛି ଖାଇପରନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଅଭିଶାପଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଶୌଚ ଯିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋ-କୋଲିକ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ କୁହାଯାଏ । ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସମସ୍ୟା ପ୍ରାୟତଃ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଶୌଚ କରିନଥାନ୍ତି ।

ଏହି ଉପାୟରେ, ଆପଣ ଏହାର ଘରୋଇ ଉପଚାର କରିପାରିବେ

ପ୍ରଥମେ ୫୦ ଗ୍ରାମ ମିଠା ଆମ୍ବ ରସ, ୧୦-୨୦ ଗ୍ରାମ୍ ମିଠା ଦହି ଏବଂ ୧ ଚାମଚ ଅଦା ରସ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ନିଅନ୍ତୁ, ଦେଖିବେ ଏଥିରେ ରୋଗୀକୁ ଭଲ ଫଳାଫଳ ମିଳିବ । ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧ ରୁ ୬ ଗ୍ରାମ୍ ତେନ୍ତୁଳି ସିଅର ଚୂର୍ଣ୍ଣ ନେଇ ସେଥିରେ ୨୦ ଗ୍ରାମ୍ ତାଜା ଦହି ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ଏହି ମିଶ୍ରଣ କୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚାଟନ୍ତୁ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ୪ ଗ୍ରାମ୍ ଇସାବାଗୋଲକୁ ୪୦ ଗ୍ରାମ୍ ଗରମ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ଏହା ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯିବ 10 ଗ୍ରାମ୍ କମଳା କିମ୍ବା ଡାଳିମ୍ବ ରସ ସହ ପିଅନ୍ତୁ, ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହୋଇଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପିପଳି, କାନାବିସ୍ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଅଦାକୁ ସମାନ ପରିମାଣରେ ମିଶାଇ ମହୁ ସହିତ ନେବା ପରେ ଭୟଙ୍କର ସ୍ପ୍ରୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଯାଏ । ଆପଣ ବେଲର କଞ୍ଚା ଫଳକୁ ନିଆଁରେ ସେକି କରି ଚିନି ସହିତ ମିଶାଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏଥିରୁ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଆମ୍ବ ଫୁଲର ତିନି ଗ୍ରାମ୍ ପାଉଡର୍ କୁ ୨ ଗ୍ରାମ୍ ମହୁ ସହ ମିଶାଇ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

ଏସବୁ ସହିତ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଖାଦ୍ୟ କୁ ଭଲ ଭାବେ ଚୋବାଇ ଖାଆନ୍ତୁ । ଅଧିକ ଫାଇବର୍ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ । ଦିନକୁ ୩-୪ ଥର ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ କରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ । ଖାଦ୍ୟରେ ବିନ୍ସ, ଡାଲି, ଦହି, ଆପଲ୍, ମଟର, ବ୍ରୋକୋଲି, ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର, କଞ୍ଚା ସାଲାଡ୍, ଅଦା, ଧନିଆ ପତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ । କଦଳୀ, ଆମ୍ବ, ଶାଗ, ଟମାଟୋ, ବାଦାମ୍ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *