‘ଔଷଧ ପ୍ୟାକେଟ୍’ରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ଚିହ୍ନ ଦେଖିଛନ୍ତି କି ? ଏହାର ଅର୍ଥ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ…

‘ଔଷଧ ପ୍ୟାକେଟ୍’ରେ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ଚିହ୍ନ ଦେଖିଛନ୍ତି କି ? ଏହାର ଅର୍ଥ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ…

ଭାରତର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ ବି ତାଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ କିମ୍ବା ଅସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ସ୍ତରରେ ଏହାକୁ ଭଲ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କେହି କେହି ଘରୋଇ ଉପଚାର କରନ୍ତି, ତ କେହି କେହି ନିଜେ ଡାକ୍ତର ହୋଇ ମେଡିକାଲ୍ ଷ୍ଟୋରକୁ ଯାଇ ମନ ଇଚ୍ଛା ଔଷଧ ସେବନ କରନ୍ତି । କିଛି ଲୋକଙ୍କର ବନ୍ଧୁ, ପଡ଼ୋଶୀ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଜବରଦସ୍ତ ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । କୁହନ୍ତି ଯେ ଜ୍ୱରରେ ଆମେ ଏ ଔଷଧ ଖାଇଥିଲୁ । ବହୁତ ଆରାମଦାୟକ ଥିଲା । ତେଣୁ ତୁମେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଖାଅ । ବହୁତ ଜଲଦି ତୁମେ ଭଲ ହୋଇଯିବ ।

କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବା କେତେ ଦୂର ଠିକ୍ କିମ୍ବା ନିରାପଦ ବୋଲି କହିବା ? ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ଅଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀର ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର । ତେବେ କେଉଁ ବଟିକା କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିବ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଜିନିଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ବିନା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବଟିକା ଖାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା କେଉଁ ଔଷଧ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଆପଣ କିପରି ଜାଣିବେ ?

ଯଦି ଆପଣ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବେ, ତେବେ ଟ୍ୟାବଲେଟର ପ୍ୟାକେଜିଂରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜିନିଷ ଲେଖାଯାଇଛି । ଯେପରିକି ଉତ୍ପାଦନ ତାରିଖ, ସମାପ୍ତି ତାରିଖ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ।ସେହିପରି ସମସ୍ତ ଟ୍ୟାବଲେଟର ପ୍ୟାକେଜିଂ ଶୈଳୀ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ବଟିକାର କିଛି ପ୍ୟାକେଟରେ, ଆପଣ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ରେଖା ଦେଖିପାରିବେ । ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ବଟିକା ପ୍ୟାକେଟରେ କାହିଁକି ନାଲି ରେଖା ଥାଏ ? ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ କହିବେ ଯେ ଏହା ଡିଜାଇନ୍ ପାଇଁ ଥିବା । କିନ୍ତୁ ଏହା ସେପରି ନୁହେଁ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଟ୍ୟାବଲେଟ୍ ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ଏହି ଲାଲ୍ ରେଖାଗୁଡ଼ିକର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ‘ସାବଧାନ’ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଏହି ବଟିକା ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ନଚେତ୍ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ।” ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଔଷଧ ଆଣିବା ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି, ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ଲାଲ୍ ରେଖାକୁ ଦେଖନ୍ତୁ । ଏବଂ ଏହାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଖାଇବାର ଭୁଲ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଏହା ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ କି ଯେ କୌଣସି ବଟିକା ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *