ବିଦ୍ୟାଳୟ ପୁନଃ ଅନାବୃତ :- ଆପଣଙ୍କ ସହରର ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ୍ କେବେ ଖୋଲିବ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା !

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପୁନଃ ଅନାବୃତ :- ଆପଣଙ୍କ ସହରର ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ୍ କେବେ ଖୋଲିବ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା !

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହି ଆସିଛି । ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନ ସମାପ୍ତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ‘ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଳାସ୍’ର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ୍-୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍କୁଲ୍ ଏବଂ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବା ଉପରେ ବିଚାର-ବିମର୍ଶ କରାଯାଉଛି । ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ୍ ଖୋଲିବା ଉପରେ ନୂତନ ଅଦ୍ୟତନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ସହରରେ ସ୍କୁଲ୍ ଏବଂ କଲେଜ୍ କେବେ ଖୋଲିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯୋଜନା

ଅପ୍ରେଲ୍ ମାସରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍କୁଲ୍ ଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏକ ତିନି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଜୁନ୍ ମାସ ୨୮ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଶିକ୍ଷାଦାନ କାର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଶିକ୍ଷକମାନେ ହ୍ଵାଟସ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ମାସ ୩ ତାରିଖ ଠାରୁ, ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜୁଲାଇ ମାସ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ମାନସିକ ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଯେତେବେଳେ କି, ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୨ ତାରିଖରୁ ୯ ଠାରୁ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ୍ ଖୋଲିବ କି ନାହିଁ ?

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର, ୟୂପି ବୋର୍ଡ ସହ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଜୁଲାଇ ମାସ ୧ ତାରିଖରୁ ପ୍ରଥମ ଠାରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲା ରହିବ, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ୍ ହେବ ନାହିଁ । କେବଳ ଶିକ୍ଷକ ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଶିକ୍ଷକ ମାନେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଜାରି ରଖିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ କୌଣସି ଅନୁମତି ନାହିଁ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକୁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆ ଯାଇପାରେ ।

ହରିୟାଣା ଠାରେ ଜୁଲାଇ ୧୬ ଏବଂ ୨୩ରୁ ସ୍କୁଲ୍ ଖୋଲିବ

ହରିୟାଣା ସରକାର ଜୁଲାଇ ମାସ ୯ ତାରିଖରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ କି ଜୁଲାଇ ମାସ ୧୬ ତାରିଖରୁ ନବମ ଠାରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବ । ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ରହେ, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀ ଗୁଡ଼ିକ ନିମନ୍ତେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯିବ । ଯେତେବେଳେ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ଜୁଲାଇ ମାସ ୨୩ ତାରିଖରୁ ପୁନଃ ଖୋଲାଯିବ । ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଜାରି ରହିବ ଏବଂ ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହାକୁ ନେବାକୁ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଠାରୁ ଲିଖିତ ଅନୁମୋଦନ ଆଣିବାପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ପ୍ରଥମଠାରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ ଏବଂ ପୁନଃ ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ

ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର୍ ମଧ୍ୟ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍କୁଲ୍ ଏବଂ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ସମସ୍ତ କଲେଜ୍, ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ସରକାରୀ ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପସ୍ଥାନ ସହିତ ଖୋଲିବ । ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ବରିଷ୍ଠ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ୍ ଜୁଲାଇ ମାସ ୧୨ ତାରିଖରୁ ଖୋଲିବ ।

ରାଜସ୍ଥାନର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି?

ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂ ଡୋଟାସରା କହିଛନ୍ତି କି, କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ସ୍କୁଲକୁ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। କିନ୍ତୁ ସମୟର ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏହା ପରେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ପରିବାର କହିଛନ୍ତି କି “ଯଦିଓ ସରକାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଜୁଲାଇ ମାସ ୧୬ ତାରିଖ ରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବୁ।”

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ମାନଙ୍କରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକୁ ପୁନଃ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଗତ ମାସରେ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟରେ ଜୁଲାଇ ମାସ ୧୫ ତାରିଖରୁ ଖୋଲିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟମରୁ ଦ୍ଵାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ପ୍ରାଥମିକତା ଅନୁଯାୟୀ କରାଯିବ ।

ଜମ୍ମୁ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରର ଯୋଜନା କ’ଣ ଅଟେ ?

ଅପ୍ରେଲ୍ ମାସରେ, ଜମ୍ମୁ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକୁ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତଥାପି, କ୍ଲାସ୍ ଗୁଡିକ ଜାରି ରହିଥିଲା ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଜୁନ୍ ମାସ ୮ ତାରିଖରୁ ଜୁଲାଇ ମାସ ୨୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୮ ଦିନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ କି ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଥିଲା କି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ଜୁନ୍ ମାସ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ, କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟତମ ଆଦେଶ ଏହାକୁ ଜୁଲାଇ ମାସ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

ପଞ୍ଜାବରେ କେବେ ସ୍କୁଲ୍ ଏବଂ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବ ? ସରକାର ଏହି ସମସ୍ତ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି

ମଇ ମାସରେ, ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ଇନ୍ଦର ସିଙ୍ଗଲା ମଇ ମାସ ୨୪ ତାରିଖରୁ ଜୁନ୍ ମାସ ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଜୁନ୍ ମାସରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ କି, ମେଡିକାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ପାଇଁ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଜୁନ୍ ମାସ ୨୮ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଜୁଲାଇ ମାସ ୯ ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମା ଅନୁଯାୟୀ କଲେଜ୍, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର୍ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକୁ ସେତେବେଳେ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ, ଯେତେବେଳେ ଶିକ୍ଷକ, ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରି ସାରିଥିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ୍ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି । ଜୁଲାଇ ମାସ ୨୦ ତାରିଖରେ ପୁନର୍ବାର କରୋନା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରାଯିବ ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ୍ ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡ଼ିକୁ ଜୁଲାଇ ମାସ ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି ପରେ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ୍ ସିଂ ଚୌହାନ୍ ସୋମବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି କି, ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଲାସ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ସ୍କୁଲ୍, କଲେଜ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *