ବିବାହରେ ମିଳିଥିବା ପ୍ରତାରଣା କୋମଲଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା, IAS ହୋଇ କରିଥିଲେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରଣ…

ବିବାହରେ ମିଳିଥିବା ପ୍ରତାରଣା କୋମଲଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା, IAS ହୋଇ କରିଥିଲେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରଣ…

ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ କୋମଲ ଗଣାତ୍ରାଙ୍କ ଜୀବନ କାହାଣୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଅଟେ । ସେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ହେବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଆଧାରରେ ସେ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଜର ପରିଚୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ । କୋମଲ ଗଣାତ୍ରା ପିଲାଦିନରୁ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ବଡ଼ ହୋଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ସହିତ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପଡିଲା । କୋମଲ ଗଣାତ୍ରା ମାତ୍ର ୨୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିଗଲା । ଅବଶ୍ୟ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜର ଉତ୍ସାହ ​​ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ହେବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ ।

କୋମଲ ଗଣାତ୍ରା ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଏବଂ ଭାଇଙ୍କ ସହ ଗୁଜୁରାଟରେ ରହୁଥିଲେ । ଜଣେ ଏନଆରଆଇ ପୁଅର ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲା ​​। ଯାହାକୁ ସେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପିତାମାତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୋମଲ ଏହି ବିବାହରେ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ କୋମଲଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ । ବିବାହ ପରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀ ଶୈଲେଶଙ୍କ ସହ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯିବାର ଥିଲା । ତେଣୁ ସେ ଅଧାରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡିଦେଇଥିଲେ ।

ବାସ୍ତବରେ, ସେ ୟୁପିଏସସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ଜିପିଏସସି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବୟସ ପ୍ରାୟ ୨୬ ବର୍ଷ ଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏନଆରଆଇ (NRI) ଶୈଲେଶଙ୍କ ସହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ଶୈଲେଶ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବିବାହ ପରେ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତିନ୍ନ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ଦେଇପାରିନଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସ୍ୱାମୀ ବିବାହର ମାତ୍ର ୧୫ ଦିନ ପରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ, ସେଠାରୁ ଆଉ ଫେରି ନଥିଲେ । କୋମଲ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ଖବର ପାଇଲେ ନାହିଁ । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି କୋମଲ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିଲେ । କିନ୍ତୁ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ଖବର ନ ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ସେ ନିଜ ମାଆ ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଅପମାନରେ ବିରକ୍ତ ହୋଇ ସେ ନିଜ ମାଆ ଘର ଛାଡି ଅଲଗା ରହିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ । ପିତାମାତାଙ୍କ ଘରଠାରୁ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଗାଁରେ ରହି ସେ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ସେ ରହୁଥିବା ଗାଁକୁ ନା କୌଣସି ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ନା ଆଞ୍ଚଳିକ ଖବର କାଗଜ ମଧ୍ୟ ଆସୁନଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅପ୍ସନାଲ ବିଷୟ କୋଚିଂ ପାଇଁ ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ୧୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ସେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ମୋଟ ଚାରିଥର ଦେଇଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରୁ ସେ ତିନିଥର ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୨ରେ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ସେ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ।

ଆଜି ସେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ଦେଶ ସେବା କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଜୀବନର କାହାଣୀ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ, ଯେଉଁମାନେ ଜୀବନର ଅସୁବିଧାରେ ହାର ମାନିନଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *