ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାନ୍ଦିବା କନ୍ୟାକୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା ! ପରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ…

ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ କାନ୍ଦିବା କନ୍ୟାକୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା ! ପରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ…

ବିବାହର ପରିବେଶରେ ବର କନ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଉଭୟ ପରିବାର ଲୋକେ ଏବଂ ନିଜର ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି ହୋଇଥାନ୍ତି । ବିବାହ କେବଳ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁଇଟି ପରିବାରର ମିଳନର ସମାରୋହ ମଧ୍ୟ ଅଟେ । ଅନେକଥର ଏଭଳି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ କି ବିବାହ ଉତ୍ସବ ହଠାତ୍ ଶୋକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯାଏ । ଅନେକଥର ଅଧିକ ଖୁସି ମଧ୍ୟରେ ଶୋକ ନିଜ ପାଦ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁହଁକୁ ବେରଙ୍ଗ କରିଦେଇଥାଏ । ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି କିଛି ଓଡ଼ିଶାରେ ହୋଇଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ଓଡ଼ିଶାର ସୋନପୁରରୁ ଗୋଟିଏ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ବିବାହର ଉତ୍ସବ ହଠାତ୍ ଶୋକରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାର କାରଣ କନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁ ଅଟେ । କନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଜବ ଅଟେ । ବାସ୍ତବରେ ଝିଅ ବିଦା ସମୟରେ ଝିଅର ଅଧିକ କାନ୍ଦିବା କାରଣରୁ ହୃଦଘାତ ଘଟିଛି, ଏବଂ ତାର ଜୀବନକୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିଲାନାହିଁ ।

ଝିଅ ବିଦା ସମୟରେ ଝିଅର ଅଧିକ କାନ୍ଦିବା ଯୋଗୁଁ ତାର ହୃଦଘାତ ଘଟିବା କାରଣରୁ ତାକୁ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନିଆ ଯାଇଥିଲା । ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାକ୍ତର ଝିଅଟିକୁ ମୃତ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ସୋନପୁରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜୁଳୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ମୁରଲୀ ସାହୁଙ୍କ ଝିଅ ରୋଜିର ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲାର ଟେଟଲଗ୍ରାମ୍ ନିବାସୀ ବିଶିକେସନଙ୍କ ସହ ବିବାହ ହେବାର ଥିଲା । ‘ଧୂମ୍-ଧାମ୍’ର ସହ ବରଯାତ୍ରୀ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ବର ନିଜ କନ୍ୟାକୁ ନେଇଯିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଝିଅ ବିଦା ବେଳେ ଉଭୟ ପରିବାରର ଖୁସି ଶୋକରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ନିଜ ବିଦା ସମୟରେ କନ୍ୟା ରୋଜି ବହୁତ କାନ୍ଦୁଥିଲେ । ଅତ୍ୟଧିକ କାନ୍ଦିବା କାରଣରୁ ତାର ହୃଦଘାତ ଘଟିଥିଲା ଏବଂ ସେ ତଳେ ଖସି ପଡ଼ିଥିଲା । ହସ୍ପିଟାଲ୍ ନେଇଯିବା ପୂର୍ବରୁ ରୋଜିକୁ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ ଏବଂ ତାର ହାତଗୋଡ଼କୁ ମାଲିସ୍ କରିଥିଲେ । କନ୍ୟାର ମୁହଁରେ ପାଣି ଛିଞ୍ଚି ମଧ୍ୟ ତାକୁ ହୋଶକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର ଚେଷ୍ଟା ଅସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ରୋଜିକୁ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ନେଇଯିବା ବେଳକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଡୁଙ୍ଗୁରୀପାଲି ସାମୁଦାୟିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଜିକୁ ମୃତ ଘୋଷିତ କରିଥିଲେ ।

ପୋଲିସ୍ ଘଟଣାକୁ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲା:-

ସୂଚନା ମିଳିବା ମାତ୍ରେ ପୋଲିସ୍ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏବଂ ପୋଲିସର ଦଳ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ବାହାରିଥିଲେ । ପୋଲିସ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚି ଘଟଣାକୁ ସମ୍ଭାଳିଥିଲା ଏବଂ ଶବକୁ ପୋଷ୍ଟମୋର୍ଟମ୍ ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲା । ପୋଷ୍ଟମୋର୍ଟମ୍ ପରେ ପୋଲିସ୍ ରୋଜିର ଶବକୁ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଦେଇଥିଲା । ସୂଚନା ମିଳିଛି କି କନ୍ୟାର ପିତା ନଥିଲେ । ଝିଅର ବିବାହ ତାର ମାମୁଁ ଏବଂ କିଛି ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ହେଉଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *