ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ କରିବା ହେଲା ଆହୁରି ସହଜ ! ବିନା ପରୀକ୍ଷଣରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ଲାଇସେନ୍ସ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି…

ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ କରିବା ହେଲା ଆହୁରି ସହଜ ! ବିନା ପରୀକ୍ଷଣରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ଲାଇସେନ୍ସ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି…

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନେଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ସରଳ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ ନାହିଁ । ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରଚଳିତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସରକାର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ତିଆରି ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଅଧୀନରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ବିନା ଏହି ଲାଇସେନ୍ସ ମିଳିପାରିବ ।

ପ୍ରଚଳିତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡେ । ଯାହା ପରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଆସି ପରୀକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ । ଯଦି ଜଣେ ଆବେଦନକାରୀ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେ ଡିଏଲ୍ ପାଇବେ ନାହିଁ । ତେବେ ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ରିୟ ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଦିଗରେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ମାଗିଛନ୍ତି ।

ନୂତନ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ବିନା ପରୀକ୍ଷାରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସେତେବେଳେ ଦିଆଯିବ ଯଦି ସେ ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରରୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଶିଖିଥିବେ । ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରରୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଶିଖିବା ପରେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଡିଏଲ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ । ଆବେଦନ ପରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ନକରି ତାଙ୍କୁ ଲାଇସେନ୍ସ ଦିଆଯିବ ।

ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ଅଣାଯାଉଛି

ଆରଟିଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଆବେଦନ ଆସିଥାଏ । ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଆବେଦନ ଆସୁଥିବାରୁ ପରୀକ୍ଷା ନେବାକୁ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଯଦି ଆବେଦନକାରୀ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଶିଖି ସାରିଛନ୍ତି ତେବେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ ତାଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଯେଉଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରଗୁଡ଼ିକୁ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ ସେଥିପାଇଁ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । କେନ୍ଦ୍ରିୟ ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା କେବଳ ସେହି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରକୁ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବ, ଯିଏ ନିର୍ମିତ ସମସ୍ତ ନିୟମକୁ ଅନୁସରଣ କରିବେ । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ରାସ୍ତାରେ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ସରକାର ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ତଥାପି ଏହି ନିୟମ ଗଠନ ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିପାରେ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଶିଖାଯାଏ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଏକ ଦେୟ ଆଦାୟ କରାଯାଏ । ଅନେକ ସହରରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ତାଲିମ୍ କେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟମାନ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *