Unlock 5.0:- ଆଜି କରାଯାଇପାରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀର ଘୋଷଣା । ମିଳିପାରେ ଏହି ରିହାତି !

କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଲକଡାଉନକୁ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଖୋଲାଯାଉଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାର ୪ଟି ଅନଲକରେ ଅନେକ ରିହାତି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଖୋଲିଛନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ, ଅନଲକ ୫.୦ରେ ୩୧ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ । ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଭାରତରେ ପର୍ବ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଖାଯିବ ଯେ କରୋନାର ବଢୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ କେଉଁ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କେଉଁ ଜିନିଷ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉଛନ୍ତି ।

ଗତ ମାସରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କିଛି ଅଧିକ ରିହାତି ଦେବା କଥା କହିଥିଲା ​​ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯେଉଁଠାରେ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ଆଗାମୀ ପର୍ବ ଦିନରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶା କରୁଛନ୍ତି, ସେଠାରେ ଅଧିକ ରିହାତି ଦିଆ ଯାଇପାରେ ।

* ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଅନଲକ ୫.୦ରେ କେଉଁ ରିହାତି ଦିଆଯାଇପାରେ ?

ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଯେପରି ମଲ୍, ସେଲୁନ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ଜିମକୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ସିନେମା ହଲ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ , ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଏହା ଦେଖାଯିବ କି ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉଛି କି ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଅନେକ ଥର ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ୨୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଓପନ ଏୟାର ଥିଏଟର ଖୋଲିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ବରଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ସହିତ ସିନେମା ହଲ୍ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ସମୟକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଯାତ୍ରା, ଡ୍ରାମା, ଓପନ ଏୟାର ଥିଏଟର, ସିନେମା ଏବଂ ସମସ୍ତ ମ୍ୟୁଜିକାଲ, ଡ୍ୟାନ୍ସ, ଗୀତ ଏବଂ ମ୍ୟାଜିକ୍ ସୋରେ ୫୦ ଜଣ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ସହିତ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଖୋଲାହେବାର ରିହାତି ଦିଆଯାଉଛି । ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିୟମ, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

* ପିଆଇବି ନିଜର ଏକ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକରେ ଥିଏଟର ଖୋଲିବାର ଦାବିକୁ ମିଥ୍ୟା କହିଥିଲା

ଗତ ମାସରେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ଅମିତ ଖେର କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଲୋକଙ୍କର ଥିଏଟରରେ ବସିବା ପାଇଁ ଏକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ଧାଡିର ସିଟରେ ଗୋଟିଏ ଛାଡି ଗୋଟିଏ ଉପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବସାଯିବ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୁରା ଧାଡିଟି ଖାଲି ରହିବ । ଏହିଭଳି ଭାବେ ଆଗ ଧାଡ଼ିରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ କଠୋର ନିୟମ ସହିତ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରୁ ଥିଏଟର ଖୋଲିବାକୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ତେବେ, ପିଆଇବି ଏହାର ଏକ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକରେ ଏହି ଦାବିକୁ ମିଥ୍ୟା ଘୋଷଣା କରିଛି ।

* ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ମିଳିପାରେ ଉତ୍ସାହ

ମହାମାରୀ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ଆଘାତ ପାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନଲକ ୫.୦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇପାରେ । ଏହିପରି ଏକ ପ୍ରୟାସରେ ସିକ୍କିମ୍ ସରକାର ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ରୁ ହୋଟେଲ, ଘର ରହିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀକୁ ଖୋଲିଦେବେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*