ଭାରତରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମିଳିପାରେ କରୋନାର ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ତାଜା ଖବର ।

ଭାରତରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମିଳିପାରେ କରୋନାର ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ତାଜା ଖବର ।

ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ କରୋନା ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର କାମ କ୍ଷିପ୍ର ଗତିରେ ଚାଲିଛି । ଏଥିରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଟେ । ଏଠାରେ କରୋନାର ତିନୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି । ଭାରତରେ ଏହାକୁ ”କୋବିଶିଲ୍ଡ” ନାମ ଦିଆଯାଇଛି । ପୁଣେର କମ୍ପାନୀ ସୀରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଉତ୍ପାଦନରେ ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନେକାର ଅଂଶୀଦାର ଅଟେ । ସୀରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପରିକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ଦେଶର ୧୭ ଗୋଟି ସହରରେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ପରିକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଭାବରେ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ପାଖାପାଖି ୧୬୦୦ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଭାରତରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଦୌଡ଼ରେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି । ଦାବି କରାଯାଉଛି କି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଭାରତୀୟ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ମିଳି ପାରିବ ।

google

ନିକଟ ଅତୀତରେ ଅଦାର ପୂନାୱାଲା କହିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ସୀରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୫୦୦ ଡୋଜ୍ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୪୦ ଠାରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଡୋଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ବାର୍ଷିକ ୩୫ ଠାରୁ ୪୦ କୋଟି ଡୋଜ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ଅଦାର ପୂନାୱାଲାଙ୍କ ମୁତାବକ, ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ମୂଲ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ହେବ ।

google

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତରେ ଯେଉଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି, ତାହାର ନାମ ”କୋଭ୍ୟାକ୍ସିନ” ଅଟେ । ଏହାକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୋଟେକ କମ୍ପାନୀ ଆଈସୀଏମଆର ସହଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି । ଏହାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପରିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି କି ଏହାର ଆରମ୍ଭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ଠାରୁ ହୋଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ମାନଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଛି ।

google

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସ୍ଥିତ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଜାୟଡସ କୈଡିଲା ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଏହାକୁ ”ଜାୟକୋବ-ଡୀ” ନାମ ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରିକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି । କମ୍ପାନୀ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ପଙ୍କଜ ଆର ପଟେଲଙ୍କ ମୁତାବକ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଯେଉଁ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସାତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଟିମ ଦ୍ୱାରା ନଜର ରଖା ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ନଥିଲା । ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଋଷ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ମଧ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା

google

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ମସ୍କୋ ସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସର ଅଧିକାରୀ ଋଷୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଛନ୍ତି । ଗମଲେୟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ଟିକା ”ସ୍ପୂତନିକ-ବୀ”କୁ ନେଇ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରଭାବର ତଥ୍ୟ ଆସିବାର ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ନିକଟ ଅତୀତରେ ଋଷରେ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦିନ କରାଯାଇଛି । ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦିମୀର ପୁତିନ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ମଧ୍ୟ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଦିଆଯାଇଛି ।

କଣ ଚୀନର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଭାରତରେ ମିଳିବ

google

ଚୀନର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମସର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, କୈନ୍ସିନୋ ବାୟୋଲୋଜିକ୍ସ ଇଂକର କରୋନା ଟିକା Ad5-nCoVକୁ ଢାଞ୍ଚା ମିଳି ଯାଇଛି । ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି କି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ବଜାରକୁ ଆସିପାରେ । କିନ୍ତୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହି କି ଯେ କଣ ଏହି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଭାରତକୁ ମିଳି ପାରିବ ? ଏହିପରି ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନ, ବ୍ରାଜିଲ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଆଧାରରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଦେବା ବିଷୟରେ କହିଛି, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସହ ତାହାର ସୀମାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଚାଲିଛି, ଏହିପରି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି କି ସେ ଭାରତକୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାରେ ପ୍ରତିହାର କରାଇ ପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *