‘କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ବୋଧହୁଏ କେବେମଧ୍ୟ ମିଳିବ ନାହିଁ ! ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ କଲା ସତର୍କ ।

‘କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ବୋଧହୁଏ କେବେମଧ୍ୟ ମିଳିବ ନାହିଁ ! ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ କଲା ସତର୍କ ।

ଗତବର୍ଷ ଚୀନର ଊହାନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ଏକ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଶିକାର କରିସାରିଛି । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଛି । ଏହା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦେଶ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା କାମରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି । ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା କୋଭିଡ -୧୯ ଠାରୁ ମାନବ ଶରୀରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବ । ଯଦିଓ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଏପରି କିଛି ନାହିଁ ।

Google

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO)ର ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତର ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଏଡୋନୋମ୍ ଗେବ୍ରିଏସସ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିଷେଧକରୁ କରୋନା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଶେଷ ହେବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ର ପ୍ରତିଷେଧକ ମିଳିଯିବ କିନ୍ତୁ ଏହି କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ‘ରାମବାଣ’ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଟେଡ୍ରୋସ୍ କହିଲେ ଯେ କରୋନାର ଚିକିତ୍ସାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି, କିଛି ଟୀକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାକ୍ତରୀ ପ୍ରୟୋଗର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି ଏବଂ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

Google

ଟେଡ୍ରୋସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ପ୍ରତିଷେଧକ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପ୍ରୟୋଗରେ ଅଛି ଏବଂ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶା ରହିଛି ଯେ ଏହା ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର କୌଣସି ଅଚୁକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ଏବଂ ସମ୍ଭବତଃ ଏହା ଆଉ କେବେ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଆମେ କରୋନାକୁ ପରୀକ୍ଷଣ, ଆଇସୋଲେସନ ଓ ମାସ୍କ ଜରିଆରେ ରୋକିବା ପାଇଁ କାମ ଜାରି ରଖିବା । WHO ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କୋଭିଡ – ୧୯ ଟୀକାର ବିକାଶରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରୁଛି ଏବଂ ସମ୍ଭବତଃ ଏଣ୍ଟି କୋଭିଡ ଔଷଧର ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜଡ଼ିତ ସ୍ଥିତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ମାଇକେଲ ରୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଭାରତ ଆନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଏକ ସଶକ୍ତ ଯୋଗଦାନ ଦେଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମାମଲାରେ ଏପରି ଦ୍ରୁତ ଗତି ଦେଶର ଆକାର ଓ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ ।

Google

WHOର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ କରୋନା ମାମଲାର ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ଅଛି କିନ୍ତୁ ମୋତେ ଲାଗେ ଯେ ଆମକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଭାରତର ୧୩୦ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟାର ଆଧାର ମାନି ଭାରତରେ କରୋନା ମାମଲାର ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ । ରୟାନ ଭାରତର ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷରୁ ଦେଶରେ ଗତ କିଛି ଦିନରୁ କରୋନା ଭାଇରସର ନମୂନାର ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି । ଭାରତରେ ନମୂନାର ଭଲ ସଂଖ୍ୟାରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ଦୁଇ କୋଟି ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରତିଦିନର ପରୀକ୍ଷଣ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଅଟେ । ଭାରତର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଗମ୍ଭୀରତାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଦେଶର ପରୀକ୍ଷଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *