ଭାରତର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶା : ଯେଉଁଠି କାରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ୧୦୦୦ ବେଡ୍ ରହିଥିବା ୨ଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ।

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶା : ଯେଉଁଠି କାରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ୧୦୦୦ ବେଡ୍ ରହିଥିବା ୨ଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ।

ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ (COVID-19) ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୪୯ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରୋନା ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନ୍ୟବର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମେ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡ଼ିକରେ ୧ ହଜାର ବେଡ୍ ଶଯ୍ୟା ରହିବ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ତିଆରି ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦେଇଛନ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ :

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଓଡିଶା ଖଣି ନିଗମ ଏବଂ ମହାନନ୍ଦୀ କୋଇଲଫିଲ୍ଡସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରେ ପୀଡ଼ିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡ଼ିଶା କୋଭିଡ ୧୯ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ଡାକ୍ତରଖାନା :

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଲୋକସେବା ଭବନରେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଓ କିଛି ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ କାଲିଙ୍ଗା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୧ ହଜାର ବେଡ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଦୁଇଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ।

ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହେବ ଦେଶର :

ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ପରେ ଓଡିଶା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶା ଖଣି ନିଗମ ଏବଂ ମହାନନ୍ଦୀ କୋଇଲଫିଲ୍ଡସ ଲିମିଟେଡକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସିଏମ୍ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *