‘ଟ୍ରେନ୍’ରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ କରୋନା ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ? ଭାରତୀୟ ରେଳ ଦେଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର…

‘ଟ୍ରେନ୍’ରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ କରୋନା ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ? ଭାରତୀୟ ରେଳ ଦେଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର…

ଲକଡାଉନ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ତୀବ୍ର ହେବା ସହିତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଯେ, ଟ୍ରେନରେ ଚଢ଼ିବା ପାଇଁ କରୋନାର ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ କି ? ରେଳବାଇ ଏହାର ଜବାବ୍ ଦେଇଛି ।

କରୋନା ଲକଡାଉନ୍ ଡାକରା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ କରୋନା ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ କି ? ତେବେ ଆମେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହାର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ‘ନା’ ।

କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ

ରେଳବାଇ (ଭାରତୀୟ ରେଳ) ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ସେବା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍-୧୯ ନେଗେଟିଭ୍ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ତଥାପି କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ୍ ରିପୋର୍ଟକୁ ଟ୍ରେନରେ ଚଢ଼ିବା ଏବଂ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

‘ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରେନ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ’

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ରେଳବାଇ ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ସିଇଓ ସୁନୀତ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ସେବାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା କିମ୍ବା ଟ୍ରେନ୍ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏହା କରିପାରିବେ । ଟ୍ରେନ୍ ପାଇବାରେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ । ଯଦି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ହେତୁ ଟ୍ରେନରେ ଭିଡ଼ ବଢ଼େ, ତେବେ ଆମେ ତୁରନ୍ତ ଟ୍ରେନ୍ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବୁ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଭିଡ଼କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ କିଛି ଟ୍ରେନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛୁ । ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ।”

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୧୯୬ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି

ସୁନୀତ ଶର୍ମା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା ତାଲିକା ପ୍ରାୟ ୧୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହେବ, ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଜନଗହଳି ହ୍ରାସ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଯିବ । ଗତ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ୯୪ ଯୋଡ଼ା ମେଲ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇଛୁ । ଦେଶରେ ୧୯୬ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କେବଳ ଗୋରଖପୁର, ପାଟନା, ଦରଭଙ୍ଗା, ବାରାଣାସୀ, ଗୁହାଟି, ବରାଉନି, ପ୍ରୟାଗରାଜ୍, ବୋକାରୋ, ଲକ୍ଷନଉ ଏବଂ ରାଞ୍ଚି ପାଇଁ ଅଧିକ ଟ୍ରେନର ଚାହିଦା ରହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *