‘ବାୟୁ’ ଏବଂ ‘AC’ରୁ ବ୍ୟାପୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ! କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ସତର୍କତା…

‘ବାୟୁ’ ଏବଂ ‘AC’ରୁ ବ୍ୟାପୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ! କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ସତର୍କତା…

ଦେଶରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ତାଣ୍ଡବ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାବେଳେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ହେଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଏରୋସୋଲ୍ ଏବଂ ଡ୍ରପଲେଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାଶିବା, ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା କହିବା ସମୟରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା କିମ୍ବା ଛିଟା ବାହାରକୁ ଆସେ, ଏହାକୁ ଡ୍ରପଲେଟ୍ କୁହାଯାଏ । ବେଳେବେଳେ ଏହି ବୁନ୍ଦା ବାୟୁରେ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ, ଯାହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଗ୍ରଣୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରାମର୍ଶଦାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପରାମର୍ଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଏରୋସୋଲ୍ ଏବଂ ଡ୍ରପଲେଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ବିସ୍ତାର ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଏହି ପରାମର୍ଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏରୋସୋଲ୍ ବାୟୁରେ ୧୦ ମିଟର୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରିବ ।

ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ କେବଳ ଡ୍ରପଲେଟ୍ (ପାଟି ଏବଂ ନାକରୁ ବାହାରୁଥିବା ବୁନ୍ଦା) କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଏରୋସୋଲକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଲାଳ ଏବଂ ନାକରୁ ବାହାରୁଥିବା ଡ୍ରପଲେଟ୍ ଏବଂ ଏରୋସୋଲ୍ ହେଉଛି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାଥମିକ ପଦ୍ଧତି । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଲକ୍ଷଣ ବିନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିପାରନ୍ତି ।

ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଡ୍ରପଲେଟ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏହା ୫ ମାଇକ୍ରନରୁ ବଡ ହୋଇପାରେ । ଡ୍ରପଲେଟ୍ କହିବା ଦ୍ଵାରା, କାଶିବା ଦ୍ୱାରା, ଛିଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ବାହାରିଥାଏ । ଯଦି ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଡ୍ରପଲେଟ୍ ତାଙ୍କ ପାଟିରୁ କିମ୍ବା ନାକରୁ ବାହାରି ସିଧାସଳଖ କିଛି ପୃଷ୍ଠରେ ପଡ଼େ । ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୨ ମିଟର୍ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବେ । ଏହି ପୃଷ୍ଠକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ । ଏହି ବାୟୁବାହୀକୁ ଏରୋସୋଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଆକାର ୫ ମାଇକ୍ରନରୁ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏହା ବାୟୁ ସହିତ ମିଶି ୧୦ ମିଟର୍ ଦୂରରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣ ହୁଅନ୍ତି ।

ତେଣୁ ଡ୍ରପଲେଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ସହିତ ଏରୋସୋଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନକୁ ମଧ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷର ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଘର ଭିତରେ କ୍ରସ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥାତ ବାହାରୁ ବାୟୁ ଆସିପାରିବ । ଯେପରି ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ କମିଯାଏ, ସେହିଭଳି ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ବିପଦ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ । ଝରକା ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ । ବିଶୁଦ୍ଧ ବାୟୁ ଆସିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଘରର ଝରକା, କବାଟ ବନ୍ଦ କରି ‘AC’ କିମ୍ବା କୁଲରର ଥଣ୍ଡା ପବନ ଖାଇବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ବନ୍ଦ କୋଠରୀରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ ? କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ କୋଠରୀରେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ଅଭାବ ଥାଏ କିମ୍ବା ଅଧିକ ‘AC’ ଏବଂ କୁଲର୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ବିଜୟରାଘବନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନୂତନ ପରାମର୍ଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପଯୁକ୍ତ ଭେଣ୍ଟିଲେସନର ଉପଯୋଗ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁମାନେ ଝରକା ଏବଂ କବାଟ ବନ୍ଦ କରି ଏୟାର୍ କଣ୍ଡିସନର୍ କିମ୍ବା କୁଲର୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଏହା ବିରୋଧରେ କଡା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ‘AC’ ଚଳାଇବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ବାୟୁ କୋଠରୀ ଭିତରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରେ ନାହିଁ । ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଠାରେ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେକୌଣସି ଛୋଟ ସ୍ଥାନରେ ‘AC’ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ । କୌଣସି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କଥା କହିବା, ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା କାଶ ହେତୁ ଡ୍ରପଲେଟ୍ ‘AC’ ବାୟୁ ସହ ମିଶିଯାଏ ଏବଂ ଘର ଭିତରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ । ଏହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଅତି ସହଜରେ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ ।

ପରାମର୍ଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଘରର ଝରକା ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ । ନିଜ ଘରର ଏୟାର୍ ଫିଲ୍ଟରକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ବଦଳାଇପାରିବେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଡ୍ରପଲେଟ୍ ଏବଂ ଏରୋସୋଲ୍ କଣିକାକୁ ବାହାର କରିହେବ । ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ । ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୁଅନ୍ତୁ, ହାତ ଏବଂ ମୁହଁକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଡବଲ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଅଧିକ ସ୍ପର୍ଷ କରାଯାଉଥିବା ପୃଷ୍ଠଗୁଡିକ ଯେପରିକି କବାଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ, ଲିଫ୍ଟ ବଟନ୍ ଏବଂ ଲାଇଟ୍ ସୁଇଚ୍, ଟେବୁଲ୍, ଚେୟାର୍ ଏବଂ ଚଟାଣକୁ ବ୍ଲିଚ୍ କିମ୍ବା ଫିନାଇଲ୍ ସହିତ ଡିସଇମଫେକ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରି ଆପଣ ନିଜକୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *