ଭ୍ରଷ୍ଟାଚରର ସୀମା ଲଙ୍ଘନ କରିଥିବା ଚୀନ : ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ଭାରତର ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ଗୁପ୍ତଚରର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ! ବିଶ୍ଵର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରୀ କରୁଛି ।

ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ, ସେନାମୁଖ୍ୟ, କ୍ରୀଡ଼ାବିତ, ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସମେତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜାସୁସୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସେମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରୀ କରୁଛି ଚୀନ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ ଭାରତର ୧୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ନିକଟରେ ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ଜରିଆରେ ଚୀନ ସରକାରଙ୍କର ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କର ଗୁପ୍ତଚର ବିଷୟରେ ଖୋଲାସା ହୋଇଅଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଭାରତରେ ଜଣେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାମ୍ବାଦିକ, ଚୀନ ମହିଳା ଏବଂ ନେପାଳୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଚୀନ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ତେ ଦେଶରେ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ, ଚୀନ ଏବଂ ନେପାଳର ନାଗରିକମାନେ ଦୁଇଟି ସେଲ୍ କମ୍ପାନୀର କବଳରେ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ କି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାମ୍ବାଦିକ ଚୀନର ଗୁପ୍ତଚର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପଠାଉଥିଲେ ।

ଜେହ୍ନୁଆ କମ୍ପାନୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗୁପ୍ତଚର କରୁଥିଲା :-

ଚୀନର କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ୧୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଥିଲା । ତାର ନାମ ଜେନ୍ହୁଆ ଅଟେ। ଯାହା ଚୀନର ଶେନଜେନ ସ୍ଥିତ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କମ୍ପାନୀ ଅଟେ । ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କମ୍ପାନୀର ତାର ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଛି । ଏହି କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ଏକ ଡାଟା ଆଧାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀ ଠାରୁ ବିଧାୟକ , ମେୟର ଏବଂ ସରପଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି କମ୍ପାନୀ ଅତି ସହଜରେ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଗୁପ୍ତଚର କରୁଥିଲା।

ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଜଣାଶୁଣା ଲୋକଙ୍କ ଡାଟା ଆଧାର ‘ଜେନ୍ହୁଆ ଡାଟା ଇନଫରମେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ’ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଦେଶର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖାଯାଉଛି । ଲଣ୍ଡନରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ‘ଡେଲି ମେଲ’ ଅନୁଯାୟୀ , ଏହି କମ୍ପାନୀ ଦେଶର ମହାରାଣୀ ତଥା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୪୦ ହଜାର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଡାଟା ଆଧାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ୩୫ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୨୫ ରୁ ୩୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଡିଜିଟାଲ ଗୁପ୍ତଚର କରାଯାଉଛି ।

କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗୁପ୍ତଚର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି:-

ନିଜ ଦେଶରେ ଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଚୀନ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୁପ୍ତଚର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଅବଜରବର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ ନିଜେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ‘ନ୍ୟାସନାଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଆଇନ’ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲା । ଯାହାର ଅନୁଛେଦ ୭ ଏବଂ ୧୪ ଅଧୀନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ ହେଲେ ଚୀନର ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଚୀନ ସରକାର ଯାହାକୁ ଚାହିଁବେ ତାହାକୁ ନେଇ ଗୁପ୍ତଚର କରିପାରିବେ ।

Google

ଏଥି ସହିତ ଡିଜିଟାଲ ଗୁପ୍ତଚର ମାଧ୍ୟମରେ ଆଜିକାଲି ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା ସହଜରେ ମିଳିପାରିବ । ଅବଜରବର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ (ଓଆରଏଫ) ସାମରିକ ବିଭାଗରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ହର୍ଷ ପନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ ଗୁପ୍ତଚର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଦେଇଛି । ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନରେ କୌଣସି ୱେବସାଇଟ୍ ଖୋଲିପାରିବ ନାହିଁ , ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ ସରକାର ଏହାକୁ ଅନୁମତି ନ ଦିଅନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନରେ ଗୁଗୁଲ , ଫେସବୁକ ଭଳି ଜିନିଷ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*