୧୪ ଲକ୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପରେ ‘ସରୋଗେସି’ ଦ୍ୱାରା ମିଳିଲା ଶିଶୁ ! କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନରେ ପୋଲିସ୍ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିଲେ…

୧୪ ଲକ୍ଷ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପରେ ‘ସରୋଗେସି’ ଦ୍ୱାରା ମିଳିଲା ଶିଶୁ ! କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନରେ ପୋଲିସ୍ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଥିଲେ…

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜଧାନୀ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମଦିନରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏକ ବର୍ଷର ଶିଶୁର ଜନ୍ମଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଘରେ ଚାଲିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରେ ପୋଲିସ୍ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ପିଲାଟିକୁ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ପିତାମାତା ପୋଲିସକୁ ଏପରି କରିବାର କାରଣ ପଚାରିଥିଲେ, ପୋଲିସ୍ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲା ଯେ ଏହି ପିଲାଟି ସେମାନଙ୍କର ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟ କାହାର ।

ସମଗ୍ର ବିଷୟ କ’ଣ

ଏକବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦମ୍ପତି ସରୋଗେସି ପାଇଁ ୧୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ । ଏହି ଦମ୍ପତି ପୋଲିସକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବିଜୟନଗର ନିବାସୀ ଡକ୍ଟର୍ ରଶ୍ମୀ ଶଶିକୁମାର୍ ବନେରଘଟା ରୋଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ବେଲାଗାଭି ଜିଲ୍ଲାର କିକ୍କୋଡିର୍ ଅଟନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କୁ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାଟିକୁ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତର ୧୪.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ମେ ୨୦୨୦ରେ ଡାକ୍ତର ପିଲାଟିକୁ ତାଙ୍କୁ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ତାଙ୍କର ଅଟେ । ସେବେଠାରୁ ସେମାନେ ଶିଶୁର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ ।

ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଚୋରି

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଯେଉଁ ଶିଶୁଟିକୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଡକ୍ଟର ରଶ୍ମୀ ଶଶିକୁମାର ବନେରଘଟା ଦେଇଥିଲେ, ତାହା ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇନଥିଲା । ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଏହା ଚୋରି ହୋଇଥିଲା । ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ପିଲାଟି ଚୋରି ହେବାପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ପିତାମାତା ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ । ଏକବର୍ଷ ଧରି ପୋଲିସ୍ ଶିଶୁଟିକୁ ଖୋଜିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲା । ମେ ୨୯, ଶନିବାର ଦିନ ପୋଲିସ୍ ଟିମ୍ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଉତ୍ତରରେ ଥିବା କୋପଲରେ ପହଞ୍ଚି ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ପୋଲିସର କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ଏହି ଦମ୍ପତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ କେବଳ ଏତିକି ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଶିଶୁଟି ମିଳିଥିଲା । ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରୋଗେସି କରିଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଭେଟି ନଥିଲେ । ଏପରିକି ସେ ପିଲାଟିକୁ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ୍ ଶିଶୁର ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା । ଯାହା ତାଙ୍କର ଜୈବିକ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲା ​​। ଏହାପରେ ଡକ୍ଟର୍ ରଶ୍ମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ୍ କରାଯାଇଥିଲା ।

ପିଲାଟି ଏହିପରି ଚୋରି ହୋଇଥିଲା

ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଶିଶୁଟି ମେ ୨୯ରେ ସକାଳ ୭:୫୦ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଶିଶୁର ବାପା ନବିଦ ଏକ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଘରକୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ତା’ପରେ ଜଣେ ମହିଳା ଡାକ୍ତର୍ ଶିଶୁର ମା’ ହୁସନାଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଔଷଧ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ଶୋଇପଡିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରାୟ ୪୫ ମିନିଟ୍ ପରେ ଉଠିଲେ, ପିଲାଟି ଚୋରି ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ଏ ମାମଲାରେ ପରଦିନ ଚାମରାଜପେଟ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ଡିସେମ୍ବର୍ ୨୦୨୦ ସମୟରେ ଏହି ମାମଲା ବସାଭାନଗୁଡି ମହିଳା ‘ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍’କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ଏହା ଜଣାପଡିଲା ଯେ ହୁସନାଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିବା ମହିଳା ଡାକ୍ତର ହେଉଛନ୍ତି ରଶ୍ମୀ । ଯିଏ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ଭାବରେ ହୁସନାଙ୍କୁ ଶୋଇବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଦେଇଥିଲେ । ‘CC TV’ ଫୁଟେଜ୍ ଆଧାରରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ସ୍କେନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ୭୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରଶ୍ମୀ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ହୁବୁଲିର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାଟିକୁ ନେଇଥିଲେ ।ରଶ୍ମୀ ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ସରୋଗେସି ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସନ୍ତାନ ଦେବେ । ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ସେ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ସରୋଗେସି ପାଇଁ ପିତାଙ୍କ ନମୁନା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଦଲିଲ୍ ନେଇଥିଲେ । ରଶ୍ମୀ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଜଣେ ମହିଳା ଏହି ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେବେ ଏବଂ ମେ ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରସବ ଆଶା କରାଯାଉଛି । ମେ ୨୦୨୦ରେ ରଶ୍ମୀ ଅନେକ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେ ଚାମରାଜପେଟର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ । ତେଣୁ ସେ ତାଙ୍କ ପିଲାକୁ ହୁସନାଙ୍କଠାରୁ ଚୋରି କରି ପିଲାଟିକୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *