ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଅନଲାଇନରେ ଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ! କିଛି ମିନିଟରେ ହୋଇଯିବ କାର୍ଯ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା…

ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଅନଲାଇନରେ ଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ! କିଛି ମିନିଟରେ ହୋଇଯିବ କାର୍ଯ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା…

ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରାସନ୍ କାର୍ଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ, କିନ୍ତୁ ଗରିବ କିମ୍ବା ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆପଣ ଏପରି ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ରାସନ୍ କାର୍ଡ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକାର ଜୀବନ ରେଖା, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ଖାଇବା ପାଇଁ କଞ୍ଚା ଶସ୍ତା ଯଥା ଗହମ, ଚାଉଳ, ମସୁର ଡାଲି, ଚିନି, କିରୋସିନି ଇତ୍ୟାଦି ପାଆନ୍ତି । ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆମ ଜୀବନରେ ରାସନ୍ କାର୍ଡ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ । ରାସନ କାର୍ଡ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସର୍ବତ୍ର ବାସିନ୍ଦା ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ।

ଗରିବ ଲୋକମାନେ ରାସନ୍ କାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ରାସନ ପାଆନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଅନେକ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ନେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଅନେକ ଥର ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ଲିଙ୍କ ହୋଇନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି । ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ନାମ ଯୋଡିବାକୁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ଯାଉଥିବା ସୂଚନା ସାହାଯ୍ୟରେ, ସହଜରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମକୁ ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ଯୋଡିପାରିବେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ପରେ ଭାରତ ସରକାର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୱାନ୍ ନେସନ୍ ୱାନ୍ ରାସନ୍ କାର୍ଡ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ଜଣେ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଯୋଡିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ଯୋଗ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

ଶିଶୁମାନଙ୍କର ନାମ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର କେଉଁ ପିଲାର ନାମକୁ ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ଯୋଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ଏଥିପାଇଁ ଘରର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ରାସନ୍ କାର୍ଡ ଆବଶ୍ୟକ । ରାସନ୍ କାର୍ଡର ଉଭୟ ଫୋଟ କପି ଏବଂ ଅରିଜିନାଲ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏଥିସହ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଏବଂ ଶିଶୁର ପିତାମାତାଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଘରେ ବିବାହ ପରେ ବୋହୂର ନାମ ଯୋଡିବା

ଯଦି ଘରେ କେହି ବିବାହିତ ଏବଂ ଏକ ନୂଆ ବୋହୂ ଘର ଭିତରକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ତେବେ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଥାତ ବୋହୂଙ୍କର ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ନାମ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିସହ ବିବାହ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ରାସନ୍ କାର୍ଡର ଫୋଟ କପି ଏବଂ ଅରିଜିନାଲ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ପିତାମାତାଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ରାସନ୍ କାର୍ଡରୁ ନାମ ହଟାଇବାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ଅନଲାଇନ୍ ନାମ ଯୋଡିବାର ପ୍ରଣାଳୀ

:- ଅନଲାଇନ୍ ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ନାମ ଯୋଡିବାକୁ, ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣର ଅଫିସିଆଲ୍ ସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

:- ଆପଣଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ସାଇଟକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଠାରେ ଲଗ୍-ଇନ୍ କରନ୍ତୁ ।

:- ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଲଗ୍-ଇନ୍ ଆଇଡି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆଇଡି ପୂର୍ବରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇସାରିଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ସହିତ ଲଗ୍-ଇନ୍ କରିନିଅନ୍ତୁ ।

:- ୱେବସାଇଟର ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଯୋଡିବାର ବିକଳ୍ପ ଦେଖାଯିବ, ଆପଣ ଏହା ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ, ଯାହାପରେ ନୂତନ ଫର୍ମ ଖୋଲାଯିବ ।

:- ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ । ଫର୍ମ ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ଏକ ସଫ୍ଟ କପି ମଧ୍ୟ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

:- ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରିବେ, ଏହାପରେ ଆପଣ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନମ୍ବର ପାଇବେ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ଆପଣଙ୍କର ଫର୍ମକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

:- କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ଫର୍ମ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ, ଯଦି ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଥିବ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଫର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଏବଂ ରାସନ୍ କାର୍ଡ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ରାସନ୍ କାର୍ଡରେ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଯୋଡିବାକୁ ଅଫଲାଇନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା

:- ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ନେଇ ନିକଟସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।

:- ସେଠାରେ ଆପଣ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଯୋଡିବାକୁ ଏକ ଫର୍ମ ପାଇବେ । ସେହି ଫର୍ମରେ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ପୁରଣ କରନ୍ତୁ ।

:- ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ସହିତ ବିଭାଗରେ ଫର୍ମକୁ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ । ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

:- ଯେତେବେଳେ ଫର୍ମ ଦାଖଲ ହେବ, ଅଧିକାରୀ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ରସିଦ୍ ଦେବେ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଯତ୍ନର ସହିତ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ରସିଦ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରୟୋଗର ସ୍ଥିତି ଜାଣିପାରିବେ ।

:- ଅଧିକାରୀ ଆପଣଙ୍କର ଫର୍ମ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଆପଣ ରାସନ୍ କାର୍ଡ ପାଇବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *