ସର୍ବଦା ଊର୍ଜାଭରା ଏବଂ ଫିଟ୍ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକର ସେବନ !

ସର୍ବଦା ଊର୍ଜାଭରା ଏବଂ ଫିଟ୍ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକର ସେବନ !

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚଟି ଏହିପରି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକର ସାହାଯ୍ୟରେ ଅନେକ ରୋଗକୁ ଶରୀର ଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖାଯାଇ ପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକର ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କ’ଣ ଅଟେ ଏବଂ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରାତଃ ସମୟରେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ, ତାହାର ସୂଚନା ଏହିପରି ଭାବେ ଅଟେ ।

ଉଷୁମ ପାଣି

newstrend

ଉଷୁମ ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ । ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ ହୋଇଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଗୁଡ଼ିକ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଯାଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଷୁମ ପାଣି ମେଟାବୋଲିଜିମ ବୃଦ୍ଧି କରାଇଥାଏ ଏବଂ ପେଟରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ରହିଥିବା ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଯଦି ନିଜର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ସଫା ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଉଠି ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ।

କିଶ୍ ମିଶ୍

newstrend

କିଶମିଶକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ କିଶ୍ ମିଶ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ ଲାଭ ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଭିଜା ଯାଇଥିବା କିଶ୍ ମିଶ୍ ଖାଇଥାନ୍ତି । ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ହୋଇନଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ କିଶ୍ ମିଶ୍ ମଧ୍ୟରେ ଆଇରନ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କିଶ୍ ମିଶ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଶକ୍ତି ଠିକ୍ ଭାବେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀର ସହଜରେ ଥକି ନଥାଏ । ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ପାତ୍ରରେ ପାଣିରେ କିଶ୍ ମିଶ୍ ଭିଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରାତଃ ମଧ୍ୟରେ କିଶ୍ ମିଶ୍ ଫୁଲିଯିବ । ସକାଳେ ଏହି ପାଣିକୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କିଶମିଶକୁ ଖାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ତଥାପି ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଏବଂ ପୀସୀଔଡୀରେ ପୀଡିତ ମହିଳାମାନେ ଏହାର ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ବାଦାମ୍

newstrend

ବାଦାମ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ବାଦାମ୍ ଖାଇବାକୁ ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଅତି କମରେ ୫ ରୁ ୧୦ ଗୋଟି ଭିଜାଯାଇଥିବା ବାଦାମ୍ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଶୀଘ୍ର କାମ କରିବ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ତଥାପି ବାଦାମର ଚୋପାକୁ ବାହାର କରି ହିଁ ଖାଆନ୍ତୁ । ବାସ୍ତବରେ ବାଦାମ ଚୋପାରେ ଟୈନିନ୍ସ ନାମକ ଏକ ଉପାଦାନ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ଅଵଶୋଷିତ କରିବାରୁ ରୋକିଥାଏ ।

ଅମୃତଭଣ୍ଡା

newstrend

ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଭଲ ଭାବେ ସଫା ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଅଛି ସେହି ଲୋକମାନେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଆନ୍ତୁ । ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଯାଇଥାଏ ।

ଲେମ୍ବୁପାଣି

newstrend

ଏହି ପାଣିକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଗଣିତ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟକୁ ଭଲ ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଉଠି ଆପଣ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ୍ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଅନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପାଣିରେ ମହୁ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରନ୍ତି । ତଥାପି ସୁଗର ଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଉପରେ କୁହାଯାଇଥିବା କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ସକାଳର ଡାଇଟରେ ସାମିଲ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ଜଣାପଡି ଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *