ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲର ମହଙ୍ଗା ଦୂରରୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଣନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସ୍କୁଟର୍  !

ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲର ମହଙ୍ଗା ଦୂରରୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଣନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସ୍କୁଟର୍ !

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି । ଏହାଦ୍ଵାରା ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରତିଦିନର ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବଢିଯାଇଛି । ଡିଜେଲ୍ ଦର ବଢିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବହନ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଇଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷର ଦର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଯାଇଛି । ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କର ପକେଟ୍ ଉପରେ ପଡୁଛି । ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ଲୋକମାନେ ବଞ୍ଚିବା ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନିଜର ଗାଡି ଚଳାଇବା ।

ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ଦର ୯୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟରର ପାଖାପାଖି ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି । ଏହାସହ ଅଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଯାଉଛି । ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଅଶୋଧିତ ତେଲ ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡ଼ର ମୂଲ୍ୟ ୬୫ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ବ୍ୟାରେଲକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରିମୀୟମ୍ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପରେ ସାଧା ପେଟ୍ରୋଲ୍ ମଧ୍ୟ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ମୁଲ୍ୟରେ ମିଳୁଛି ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଏକ ଖବର ନେଇ ଆସିଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବଢୁଥିବା ପେଟ୍ରୋଲର ଦର ମଧ୍ୟରେ ଆରାମ ଦେଇପାରେ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତରେ ରହିଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ଏଭଳି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବାହନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଶସ୍ତା ହେବା ସହ ମଜବୁତ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟେ ।

ଓକିନାୱା ରିଜ୍:-

ଓକିନାୱାର ରିଜ୍ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର୍ ଅଟେ । ଏହି ସ୍କୁଟର ୬୦ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ବେଗରେ ସଡ଼କ ଉପରେ ଗତି କରିପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବଜାରରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୪୪,୯୯୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ । ସ୍କୁଟରର ଓଜନ କେବଳ ୯୬ କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ଅଟେ ।

ଏମ୍ପାୟାର V48 LA ପ୍ରାଇସ୍:-

ଏହି ସ୍କୁଟର ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅନନ୍ୟ ଅପ୍ସନ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ଏହି ସ୍କୁଟର ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୫ କିଲୋମିଟର୍ ବେଗରେ ଗତି କରିପାରେ । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାର୍ଜ ହୋଇଯିବା ପରେ ଏହି ସ୍କୁଟର୍ ଥରକରେ ୪୫ ରୁ ୫୦ କିଲୋମିଟର୍ ଦୂରତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗତି କରିପାରିବ । ଏହାକୁ ଆପଣ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ୨୮,୯୦୦ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୩୭,୪୮୮ ଟଙ୍କା ଦେଇ କିଣିପାରିବେ । ଏହା କଳା, ନାଲି ଏବଂ ଧୂସର ରଙ୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଟେ । ଏମ୍ପାୟାରର 48 V-24Ahର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ଚାର୍ଜ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ୮ ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟାର ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ।

TVS ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର୍:-

TVSର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର୍ TVS ଇକ୍ୟୁବ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ଅଟେ । ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ୧.୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ସ୍କୁଟର୍ ୪.୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ୪୦ କିଲୋମିଟର୍ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ବେଗରେ ଗତି କରିପାରେ । ବେଗ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଶିର୍ଷ ୭୮ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ଗତି କରିଥାଏ । ଏହା ଏକକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାର୍ଜରେ ପ୍ରାୟତଃ ୭୫ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗତି କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୪.୪ KWର କ୍ଷମତାର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋଟର ମିଳିଥାଏ । ଏହା ୬ BHPର ଶକ୍ତି ଏବଂ ୧୪୦ NMର ଟର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

ବଜାଜ ଚେତକ:-

ବଜାଜ୍ ଭାରତର ଭରସାଦାୟକ ଏବଂ ପୁରୁଣା କମ୍ପାନୀ ଅଟେ । ବଜାଜ୍ ଚେତକର ବଜାରକୁ ଫେରସ୍ତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ଆକାରରେ ହୋଇଛି । ବଜାଜ ଚେତକରେ ୩ kWh, ଲିଥିୟମ୍ ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ପ୍ୟାକର୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ବଜାଜ୍ ଚେତକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର କେବଳ କିଛି ସହରରେ ମିଳୁଛି । କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସ୍କୁଟର୍ ଏକକ ଚାର୍ଜରେ ୯୫ କିଲୋମିଟର୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଦୂରତା ନିର୍ଧାରିତ କରିନେଇଥାଏ । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ।

ହିରୋ ଅପଟିମା:-

ହିରୋର ଅପଟିମା ସ୍କୁଟର୍ ବଜାରରେ ତିନୋଟି ରଙ୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ମେଟ ନାଲି, ସିୟାନ୍ ଏବଂ ମେଟ ଧୂସର ରଙ୍ଗରେ ଏହାକୁ ପାଇପାରିବେ । ଏକକ ଚାର୍ଜ ପରେ ଏହି ସ୍କୁଟର ୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ନିର୍ଧାରିତ କରିଥାଏ । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାର୍ଜରେ ୮ ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ନେଇଥାଏ । ଏହାର ବେଗ ୨୫ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ଅଟେ । ଏଥିରେ ୨୫୦Wର କ୍ଷମତାଯୁକ୍ତ BLDC ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋଟର ଲଗାଯାଇଛି । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୪୧,୭୭୦ ଟଙ୍କା ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *