ଏପ୍ରିଲରେ ବ୍ରିଟିଶ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବେ ! ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ…

ଏପ୍ରିଲରେ ବ୍ରିଟିଶ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବେ ! ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ…

ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ଏପ୍ରିଲରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ । ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କାରଣ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନରୁ ବାହାରିବା ପରେ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ବ୍ରିଟେନ୍ ପାଇଁ ନୂତନ ସମ୍ଭାବନା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରି ବ୍ରିଟେନ୍ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେବ ବୋଲି ବୋରିସ୍ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଯାତ୍ରା ଏପ୍ରିଲ୍ ଶେଷରେ ହେବ । ତେବେ, ଏହି ଯାତ୍ରା କେତେ ଦିନ ହେବ। ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ହୋଇନାହିଁ ।

ରାଏଟର୍ସ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋରିସ୍ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବେ । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରାଏଟର୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପାଇଁ ସରକାରୀ ନୀତିର ସମନ୍ୱିତ ସମୀକ୍ଷାର ଅଂଶ ଭାବରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବିଶ୍ୱର ଭୌଗୋଳିକ ରାଜନୈତିକ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ହୋଇ ରହିଥାଏ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ବୋରିସ୍ ଜନସନ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଯାତ୍ରା ବାତିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା । ଜାନୁଆରୀରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଗସ୍ତରେ ସେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ଥିଲେ । ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ଜନସନ୍ ରଣନୀତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଯାତ୍ରା କରିବେ ବୋଲି ଡାଉନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଏହା ସମଗ୍ର ବ୍ରିଟେନରେ ଚାକିରି ଏବଂ ନିବେଶକୁ ସମର୍ଥନ କରେ ।

ଏହାର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରାନ୍ସ-ପାସିଫିକ୍ ପାର୍ଟନରସିପ୍ (ସିପିଟିପିପି) ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ଏବଂ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଚୁକ୍ତିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ବ୍ରିଟେନ୍ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ।ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଦେଶ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ (ଏସିୟାନ୍)ର ବୁଝାମଣାକାରୀ ଅଂଶୀଦାର ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରିଛି । ବ୍ରିଟେନ୍ ଭାରତକୁ ଏକ ବଡ ବଜାର ବୋଲି ମନେକରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ସହ ବନ୍ଧୁତା ସ୍ଥାପନ କରି ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରି ଏହି ଦେଶ ଉପକୃତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *