ଦୀର୍ଘ ୯ ମାସ ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଡିଜେଲ୍ ଉପରେ ଆସିଲା ବିରାଟ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ !

ଦୀର୍ଘ ୯ ମାସ ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଡିଜେଲ୍ ଉପରେ ଆସିଲା ବିରାଟ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ !

୯ ମାସ ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଡିଜେଲ୍ ବିଷୟରେ ବଡ ଖବର ଆସିଛି । ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟକୁ ଖରାପ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ଅପଡେଟ୍ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଛି । ବାସ୍ତବରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଲକଡାଉନର କୋହଳ ସହିତ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଭାରତରେ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ପୁଣିଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମେ ମାସରେ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ନଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିଲା । ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ ଯୋଜନା ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ କକ୍ଷ (ପିପିଏସି)ର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୧.୬୩ କୋଟି ଟନ୍ ରହିଛି । ଜୁନ୍ ମାସରେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ବିକ୍ରି ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ୫.୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୨୪ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଥିଲା ।

ମେ’ରେ ୧୯.୯ ଲକ୍ଷ ଟନ ବିକ୍ରିରୁ ଏହା ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି । ଦେଶରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ଇନ୍ଧନ ଡିଜେଲର ବିକ୍ରି ମେ ମାସ ଠାରୁ ୧୨% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୬୨ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ୧.୫% ଏବଂ ଜୁନ୍ ୨୦୧୯ ଠାରୁ ୧୮.୮% ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ଠାରୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଯେକୈଣସି ମାସରେ ଇନ୍ଧନର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ସାଧାରଣ ସ୍ତରର ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​। କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀର ପ୍ରକୋପ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ୍ କାରଣରୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପ୍ରଭାବିତ ହେଲା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଇନ୍ଧନର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ମେ ମାସରେ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିଲା ।

ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ପ୍ରକୋପ କମିଯିବାରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲକଡାଉନରେ କୋହଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଗତ ମାସରେ ତତ୍କାଳୀନ ତୈଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭାରତରେ ଇନ୍ଧନ ଚାହିଦା ୨୦୨୧ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମହାମାରୀ ପୂର୍ବ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରିବ । ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ୍ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଇନ୍ଧନ ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଥମ ଲକଡାଉନରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଜନରେ ଏହାର ବିକ୍ରି ୯.୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୨୨.୬ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଥିଲା ।

ଜୁନ୍, ୨୦୧୯ ଠାରୁ ଏହା ୨୬.୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଭ୍ରମଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ବିମାନ ସେବାଗୁଡିକ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ଜୁନ୍ ମାସରେ ବିମାନ ଇନ୍ଧନ (ଏଟିଏଫ୍)ର ବିକ୍ରି ୨,୫୮,୦୦ ଟନ୍ ଥିଲା । ଏଥିରେ ବାର୍ଷିକ ଆଧାରରେ ୧୬.୨ ପ୍ରତିଶତର ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଦେଇଛି । କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ଏହା ୬୧.୭ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଅଟେ । ନାଫଥା ବିକ୍ରି ପ୍ରାୟ ୩.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୧.୯ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସଡକ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ବିଟୁମେନର ବିକ୍ରି ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୫,୦୯,୦୦୦ ଟନ୍ ପହଞ୍ଚିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *