କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର :- ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ମାସରୁ ଦୁଇ ମାସର ବକେୟା ସହିତ ‘DA ଏବଂ DR’ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ !

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର :- ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ମାସରୁ ଦୁଇ ମାସର ବକେୟା ସହିତ ‘DA ଏବଂ DR’ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ !

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଖବର ଆସୁଛି । ଶେଷରେ, ସରକାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, କେବେଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ DA ଏବଂ DR ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ DA ଦେୟ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇବାକୁ ଜାତୀୟ ପରିଷଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ପରିଷଦର ସଚିବ ଶିବଗୋପାଲ୍ ମିଶ୍ରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ମାସରୁ ଦୁଇ ମାସର ବକେୟା ଦେୟ ସହିତ DA ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି । ଜି ବ୍ୟବସାୟରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାର ଦୁଇ ମାସର ଦେୟ ପ୍ରଦାନ ସହିତ DA ଏବଂ DR ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି । ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ମାସରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସରକାର DA ଏବଂ DRକୁ ତିନି କିସ୍ତିରେ ଦେବେ । ଏହି ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦, ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ହେବ । ଜି ବ୍ୟବସାୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଅନେକ ଆରାମ ପାଇବେ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ମାସରେ, ଯେଉଁଠାରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ବେତନ ପାଇବେ, ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ପେନସନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ପ୍ରଚଳିତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ପାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ ଏହାକୁ ୨୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସରକାର DA ଏବଂ DR ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯାଉଛି । କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର୍ ସଂସଦରେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ପୁଣି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ସରକାରୀ ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର୍ ୨୦୨୦ରେ ୨୪ ପ୍ରତିଶତରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ, ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ରେ ଏହା ୩୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର୍ ମାସ ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରେ ।

ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ନକଲି ଖବର ଚାଲୁଥିଲା

ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଏକ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଜୁଲାଇ ୧ରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ DA ଏବଂ DR ଦିଆଯିବ । ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ବେତନରେ ଏକ ବଡ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇପାରେ । ଏପରି କୌଣସି ଖବରକୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲା । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏଭଳି କୌଣସି ଖବରକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଏ । ଜୁଲାଇ ୧ରୁ DA ଏବଂ DR ଦେୟ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଖବର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନକଲି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *